Nike’dan Back to the Future hayranlarına müjde

Marty McFly’ın Doktor Emmett Brown ile birlikte oğlunu kurtarmak için gittiği 21 Ekim 2015 tarihini dün yaşadık. Aynı zamanda 1985 yılında gösterime giren serinin 30. yıl dönümü de olan 21 Ekim 2015, beraberinde ufak çaplı bir Back to the Future dalgası yarattı.

Back to the Future denince çoğunlukla herkesin aklına ilk olarak uçan kaykay ve kendi kendine bağlanabilen Nike ayakkabıları geliyordu. 21 Ekim tarihinde herkesin sosyal medya hesabı bu konularla ilgili videolarla doldu taştı. Kimilerinin paylaşımları serinin öngördüğü geleceğin kısmen de olsa gerçekleştiği, kimilerininkiyse bu gelişmelerden oldukça uzak olduğumuz yönündeydi.

Ancak Nike, yaptığı son açıklamayla en karamsar Back to the Future hayranlarını bile heyecanlandıracağa benziyor.

GTY_nike_mag_back_future_sk_140218_16x9_608

Markanın yaptığı açıklamaya göre; Back to the Future 2’deki kendi kendine bağlanan spor ayakkabılar hayata geçiyor. Nike, 2011 yılında kendi kendine bağlanma özelliği olmayan ancak görsel olarak filmdeki ayakkabının aynısını hayata geçirmiş, bu model bile filmin hayranlarından büyük ilgi görmüştü. Sınırlı sayıda üretilen ayakkabılardan 4.7 milyon dolar kar sağlanmış ve bu gelir hayır kuruluşlarına bağışlanmıştı. Marka, yaptığı son açıklamada bu kez kendi kendine bağlanma özellği de olan ayakkabı üzerinde çalıştıklarını ve 2016 yılının bahar aylarında filmdeki ayakkabının hem teknolojinin hem de tasarımının bire bir aynı olacağı bir ayakkabıyı piyasaya süreceklerini açıkladı.

2015_nike_mag_02_original_jpg_quality_80_strip_a

Sınırlı sayıda üretilecek olan ayakkabılar yalnızca eBay üzerinden açık artırmayla satışa sunulacak ve geliri Parkinson hastalığıyla mücadele etmek amacıyla kurulan Michael J. Fox Foundation‘a bağışlanacak.