Nintendo Switch hakkında bilmeniz gerekenler

Nintendo‘nun tanıttığı yeni konsolu etkileyici modüler tasarımıyla dikkat çekiyor ve hem evde hem de dışarıda kullanılabiliyor.

Nintendo Switch oldukça esnek bir cihaz. İsterseniz evde televizyonunuza bağlayarak kullanabilir isterseniz de yanınızda taşıyabilir ve dışarıdayken yanda bulunan küçük kontrolörler aracılığıyla konsolun tadını çıkarabilirsiniz.

İşte bilmeniz gerekenler:

Bu bir konsol ve elde taşınabilir

Nintendo’nun büyük oyunlarını oynamak için artık farklı cihazlara ihtiyacınız yok. Switch ikisi bir arada özellikli bir cihaz ve bu sayede oyunu ister evde isterseniz dışarıda ya da uzun bir yolda oynayabilirsiniz. Otomobilinizi kullanırken değil tabii.
Cihazın gövdesi tablete benziyor ve kısmen geniş bir ekrana sahip olan bu cihazın iki yanında fiziksel kontrolör bölümleri bulunuyor. Yapmanız gereken tek şey cihazı şarj etmek. Sonrasında yanınıza alıp çıkabilirsiniz.

Evdeyken de cihazı televizyona bağlantı dock’ına takıp 50 inç televizyonunuzda oyunun keyfine varabilirsiniz.

Kontrolörler çıkabiliyor

nintendo_switch_controller

Çok çeşitli şekilde kullanılması cihazın en büyük avantajlarından. Dışarıdayken iki yanda bulunan Joy-Con kontrolörleri çıkarıp parçaları iki elinizle kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra aynı zamanda çoklu oyuncu seçeneği de mevcut. Bu sayede iki oyuncu da kontrolörün bir tanesini alıp rekabete başlayabiliyor.

Alternatif olarak iki Switch arasında bağlantı kurup iki ekranı kullanan dört oyuncu olarak da yer alabilirsiniz.

Kartuşlar kullanılabiliyor (Gerçekten!)

legend_of_zelda_breath_of_the_wild_cartridge

Dedikodular gerçek çıktı. Switch’lerde küçük kartuşlar ya da oyunlar için hafıza kartlarını kullanmak mümkün. Bir süre bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konuşulmuştu ama neyse ki videoda bu konuya açıklık getirilmiş.

Bu da demek oluyor ki Switch’i kullanmanız için internet bağlantısına ya da yeni bir oyunu indirmek için vakit kaybetmeye gerek yok. Tabii korkmanıza gerek yok. İstediğiniz zaman oyun indirebiliyorsunuz.

Dokunmatik bir cihaz değil

Videoda gördüğümüz kadarıyla Nintendo Switch dokunmatik bir ekrana sahip değil. Videoda ekrana dokunarak herhangi bir işlem yapan birini görmedik ve Nintendo’nun açıklamalarında da dokunmatik ekranla ilgili bir bilgi verilmiyor.

Şimdilik ekranın boyutu ve çözünürlüğünü de bilmiyoruz ancak ölçüsü tahmini olarak 7 inç.

Bir Pro kontrolörü de bulunuyor

nintendo-switch-pro-controller

Son birkaç Wii konsolu gibi Switch de kullanıcılarına Pro Controller sunuluyor. Bu sayede evde koltuğunuza kurulmuşken alışkın olduğunuz konsolla daha rahat edebilirsiniz. Şimdilik çok net anlaşılmasa da Pro Controller dışarıda kullanılabilir gibi de görünüyor. Yani Joy-Con yetersiz gelebilirse eski tanıdıklara başvurabilirsiniz.

Herhangi bir bilgi açıklanmadı

Nintendo, Switch’in tanıtım videosunda ortaya oldukça güzel bir iş çıkarmış ve farklı oyun oynama seçenekleriyle önemli bir noktaya dikkat çekmiş. Ancak şirket şimdilik cihazla ilgili bu videodan başka bir detay paylaşmadı. Anlaşılan teknik özelliklerin açıklanması için bir süre daha bekleyeceğiz.

Tanıdık yüzler var

Tanıtım oyununun The Legend of Zelda: Breath of the Wild olduğu bilinen bir gerçekti ancak tanıtım filminde Mario ve Splatoon’u da gördük. Aynı zamanda The Elder Scrolls V: Skyrim – Special Edition ve NBA 2K17 gibi üçüncü parti oyunlar da mevcut.

Mart ayında geliyor

nintendo_switch_console

Nintendo adından oldukça bahsettirecek son ürünü Nintendo Switch’i Mart 2017’de satışa çıkaracak. Ancak fiyatla ilgili bir detay henüz verilmedi.

Kaynak: Stuff