Nvidia sanal gerçeklik yoluyla otomobil sürdü

Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi Nvidia, GTC konferansında yaptığı teknoloji gösterisinde sanal gerçeklik yoluyla otomobil sürdü. Konferansın diğer içerikleri düşünüldüğünde – otonom makineler, sanal ve artırılmış gerçeklik, otonom sürüş – böyle bir teknolojiyle karşılaşmak çok da şaşırtmıyor insanı. Ama filmlerde gördüğümüz ve bilim kurgu olarak nitelendirdiğimiz bu ve benzeri gelişmelerin böyle bir hızla ortaya çıkması gerçekten şaşırtıcı.

Nvidia CEO’su Jensen Huang gösterinin tanıtımını yaparak “Şu anda o bizimle burada değil, canlı video aracılığıyla bu sanal gerçekliğe bakıyor” diye belirtti sahneden. ‘O’ diye bahsettiği ise onunla sahnede olan bir sürücü, başında da HTC’nin geliştidiği Vive VR gözlüğü takılı. Akıllı otomobile ise Nvidia’nın Holodeck programı yüklenmiş. Gösteri gayet basit ama gerçekten etkileyici, sürücü hiç zahmet çekmeden konferans merkezinin parkında gezindi, bir kamyonun etrafından dolandı ve birkaç metre daha ilerleyip otomobili park etti. Ve araç bütün sürüş boyunca bomboştu.

Nvidia gösterdiği sistemin erişilebilirliği ya da çalıştığı platform üzerine detay vermedi. Gösteri sadece böyle bir şey yapabildiklerinin bir ispatıydı. Hatta Jensen “ona ne diyeceğimizi bilmiyoruz. Ne diyoruz ona?”  dedi.

Kaynak: Techcrunch