Nvidia’nın ‘içerik bilinçli’ AI’ı fotoğraf düzeltiyor

Nvidia‘nın ‘içerik bilinçli’ AI’ı, bozuk ve eksik fotoğrafları düzeltebiliyor ve gerçekçi görünen sahte videolar yapabiliyorlar.

Adobe da Photoshop’un yapay zeka destekli ‘İçerik-Bilinçli Doldurma’ sürümünü geçenlerde göstermişti. Sürüm bir sahneyi bir görüntüden diğerine kolayca aktarabiliyordu. Nvidia’nın gösterimini yaptığı program ise bunun gelişmiş bir sürümü diyebiliriz. Bu program insan suratlarındaki eksiklik ya da bozuklukları gayet gerçekçi bir şekilde düzeltebiliyor.

Programı üreten araştırmacılara göre bu yeni teknik “bozulmuş görselleri yeniden şekillendirebilir” ayrıca görsellerin eksik kısımlarını yeni içeriklerle doldurabilir.

Nvidia’nın programını Adobe’un sürümünden ayıran en önemli şey ise, bu programının görselde var olan eksiklikleri çevre piksellerden doldurmak yerine eksik olan bölgeyi tarayıp eksikliği belirleyebilmesi. Mesela görselde eğer kaş eksikse bunu tanımlayıp ona göre hareket edebiliyor.

Araştırmacılar programlarını 55,116 rastgele bozuk görselle eğitmişler. Oradan da yapay zeka eksik pikselleri araştırıp oraları neyle dolduracağını öğrenmiş.

Aşağıdaki videoda programın nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Kaynak: DesignTaxi