Onay Akbaş’ın sergisi İş Sanat Kibele Galerisi’nde

İş Sanat Kibele Galerisi, ressam Onay Akbaş’ın sanat yaşamı boyunca ürettiği eserlerden derlediği seçkiyi “Kıyısız Dalgalar” başlığı altında sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Onay Akbaş, içindeki yaratıcılığı ortaya çıkarmanın ve bilmediği diyarlara sanatın kılavuzluğunda bir yolculuk yapmanın heyecanıyla Paris’e gider. Burada, Hermann Hesse’nin “Yolun nereye varacağına aldırmadan kendini aramak, kendi içinde bir sağlamlığa kavuşmak, kendine özgü, inandığı yolda ilerlemek” sözleriyle anlattığı kendine yolcu olma halini yaşar. Paris’te geçirdiği yıllar, sanatçının kendi dilini oluşturması anlamında en verimli olduğu zamanlardır.

Fareler, Ruh Çağıranlar, Korkuluklar, Kelebek Avcıları, Kuklalar, Sahte Peygamberler, Oyun-Oyuncak-İktidar, An ve Bellek, Bitmem(iş)lerim, Varoluş Karnavalı, Dalga, Düşlemler gibi evrensel temalar üzerine çok sayıda seri eser üreten Onay Akbaş’ın resimlerinin vazgeçilmez unsuru ise sanatçının çizgi ve renk dünyasındaki canlılıktır. Hayatın en ironik yanlarını kendine özgü bir üslupla ele alan Akbaş’ın tuvalleri için ‘kendi iç dünyasının haritaları’ da denebilir. İnsana ait, insanla ilgili olan her şey Akbaş’ın resimlerinin temalarını oluşturur.

Eserlerinde primitif sanattan grafitiye uzanan bir figür anlayışıyla, kendine özgü hiç de masum olmayan bir imgeler dünyası yaratarak en trajik olayların dahi ironik bir boyutu olabileceğini izleyicilere hatırlatan Akbaş, yaptığı her resimle yeni bir yönünü keşfettiğinin altını çiziyor.

Bugüne kadar birçok ülkede 50’nin üzerinde kişisel sergi açan, çok sayıda karma sergiye, fuar ve bienale katılan, birçok özel koleksiyon ve müzede eserleri bulunan Onay Akbaş’ın İş Sanat Kibele Galerisi’ndeki sergisi, 19 Mart – 5 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edilebilir.