Oscar’larda !f İstanbul filmlerine 12 adaylık

16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali programından 4 film, 2017 Oscar Ödülleri’nde 12 dalda adaylık kazandı.

!f İstanbul’un açılış filmi “Moonlight / Ay Işığı”, En İyi Film, En İyi Yönetmen (Barry Jenkins), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Naomie Harris), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mahershala Ali), En İyi Uyarlama Senaryo (Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney), En İyi Müzik (Nicholas Britell), En İyi Kurgu (Joi McMillon, Nat Sanders) ve En İyi Görüntü Yönetimi (James Laxton) dallarında adaylık aldı.

Hollandalı yönetmen Midhaël Dudok de Wit’in çektiği “Red Turtle/Kırmızı Kaplumbağa” En İyi Animasyon dalında aday gösterilirken !f İstanbul kapsamında Türkiye’de ilk kez gösterilecek iki film de Yabancı Dilde En İyi Film kategorisine aday oldu. Hannes Holm’ün yazar Frederick Backman’le birlikte, Backman’ın İsveç’te çok satan romanından uyarladığı “A Man Called Ove/Hayata Röveşata Çeken Adam” Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinin yanında En İyi Makyaj dalında da ödüle aday.

Avustralya’yı temsil eden “Tanna” ise Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinin bir diğer adayı. Martin Butler ve Bentley Dean‘in yönettiği film aynı zamanda, festivalin İstanbul ayağının son 3 gününde düzenlenecek !f² kapsamında 32 şehir ve 42 farklı noktada birçok kişiye ulaşacak.