Polonyalı mimarlar katlanabilir gökdelen tasarladılar

2018 eVolo Skyscraper Competition’ın galipleri katlanabilir gökdelen tasarladılar. Afet bölgelerine yardım amaçlı tasarlanan gökdelen helikopterler yardımıyla ihtiyaç duyulan alanlara rahatça taşınabiliyor. İsmi Skyshelter.zip olan gökdelen Polonyalı üç mimar, Damian Grasonik, Jakub Kulisa ve Piotr Panczyk tarafından tasarlanmış.

Yapı, katlı şekliyle temeli genişliğindeki bir kutuya sığabiliyor, böylece helikopterler yardımıyla kolayca taşınabiliyor. Bu da karadan ulaşılamayan bölgelerin yardım ekipleri tarafından erişilmesini sağlayacak.

Afet bölgesine erişildiğinde, yapının temeli “ağırlık taşıyan helyum balonuyla” sabitlenecek ve kule açılmaya başlayacak. İç ve dış duvarları oluşturan akordeon misali kumaş panaller de helyum balonu yükselirken açılacak.

Her katın zeminini oluşturan 3 boyutlu yazıcı ile yazılmış levhalar, hafif olduklarından çelik halatlar yardımıyla helyum balonu tarıfından çekilecekler. Halatlar, gökdelen yerleştiğinde gerekli rüzgar direncini sağlayacak.

Mimarlar “Konulan gazın miktarına göre açılan katların sayısı ayarlanabilecek, böylece topluca üretilmiş tek bir modül ile ihtiyaç dahilindeki herhangi sayıda kişiye yardım sağlanabilir” diyerek gökdelenin kullanışlığından bahsettiler. İçerisindeyse resepsiyon, ilk yardım merkezi, geçici yerleşke, depo alanı ve hatta “dikey çiftlik” dedikleri bölümler olduğunu söylediler. Tabii ki gökdelen tasarım aşamasında olduğu için bunların hepsi değiştirilebilir. Ama dediklerine göre şu kesin, gökdelen yapısı gereği normal yardım çadırlarına kısayla 30 kat daha az yer kaplıyor, böylece afetten etkilenenler için yer açmak kolaylaşıyor. Takım ayrıca helyum balonunun yağmur suyu toplamak için kullanılabileceğini ve güneş panelleri yardımıyla gökdelenin kendi enerjisini üretebileceğini düşünüyor.

Kaynak: Dezeen