Red Bull Can you make it? 2016 başvuruları devam ediyor

Red Bull’un üniversite öğrencilerine yönelik macera dolu yarışması Can You Make It? 2016 için başvurular devam ederken, yarışmanın 2014 Dünya Şampiyonu olan Türkiye ekibi Team Wooz, katılımcılara yardımcı olması için deneyimlerini paylaştılar. 

“Red Bull Can You Make It?”, 50’den fazla ülkeden 165 öğrenci takımının tek para birimi olarak Red Bull kullandığı, 7 gün boyunca Avrupa’yı gezdiği efsanevi bir yolculuk. Yenilikten korkmayan, cesur ve maceraperest üniversite öğrencilerinin katılımına açık olan yarışmada, takımlar yolculuk süresince nakit paralarından, kartlarından ve telefonlarından uzak oluyor. Onlara verilen akıllı telefon ve para birimi olarak kullanacakları Red Bull ile hedef şehirlerine varmaya çalışıyorlar.

Bu yılın katılımcılarından olup sadece Red Bull’la Avrupa’yı gezmek istiyorsanız 15 Şubat 2016 Pazar gününe kadar yarışmanın web sitesine başvuru yapmanız gerekiyor.

Bu arada, bu sıra dışı yarışmanın 2014 Dünya Şampiyonu, Türkiye’den katılan Team Wooz ekibiydi. Lal Pekin, Emre Coşkun ve Mert Yılmaz kendi deneyimlerinden yola çıkarak, bu yıl başvuru yapmayı planlayan üniversite öğrencilerine yarışmayla ilgili tüyolar verdiler.

 

Can You Make It? için başvuracak olan takımlar kendilerini anlatan bir video hazırlamak zorunda. O videonun hazırlanma aşamasında neye dikkat etmeliler?

Gerçekten iyi arkadaş olduğunuzu ve bir stratejinizin olduğunu göstermeniz gerekiyor. Mesela biz eğlenceli bir takım olduğumuz izlenimini vermek için sempatik bir video hazırladık. Çekecek kişinin kesinlikle işini bilen biri olması lazım, elbette editleyenin de işinde uzman olması gerekiyor. Öyle ütüyle video çekip, sonra bizi neden almadılar demesinler! Biz 32 saat uyumadan üzerinde durmuştuk videonun. Elbette takım ismi de çok önemli.

Peki, seçildikten yani yarışmacı olduktan sonra yarışma esnasında yapılabileceklere dair tüyolarınız var mı?

Kazanmak için gerçek bir sebebe ihtiyacınız var, öncelikle bu… Yarışmada ise güzel yerleri gezelim, görelim diye zorlamamak lazım. Biz en kısa yoldan gitmeyi denedik. Ve yarışmayı kazandıran şey kesinlikle sosyal medya… Gitmeden önce herkes, sosyal medyanın başında bir arkadaşını bırakmalı. Son tavsiye ise; uyumayı bir kenara bırakın, onun yerine daha hızlı yol almayı deneyin!

Red Bull Can You Make It?’te en çok zorlandığınız şey neydi? Yarışmadan kalan unutamadığınız bir anı var mı?

Tuvaletler apayrı bir dertti! Avrupa’da tuvalet gerçekten bir sorun, hadi duşu zaten geçtik! Bir de elbette açlık. Ama kuzeye gittikçe Türklerle karşılaşıyorsunuz ve açlık derdiniz bitiyor. Ama bir noktadan sonra sinir bozukluğundan birbirinizle kavga etmeye başlıyorsunuz. Graz’dayken o halimizi gören Türk bir çocuk yanımıza geldi, derdimizi sordu. Sonra çıkarıp bize çat diye üç tane bilet aldı. Bugünün 360 lirasına falan denk gelen bir paraydı. Lahmacuncuda çalışan bir çocuktu. Bize yemek de ısmarladı. Bize yarışmayı o kazandırdı diyebiliriz! Bir de Prag’da treni son saniyede kaçırışımızı unutamıyoruz! Bilet satıcısı, “Size bileti veremiyorum çünkü tren artık kalkmak üzere,” demişti ve arada sadece bir saniye vardı.

Türkiye’den yarışmacı olmanın Avrupa’da bir avantajı oluyor mu?

Almanya dışında her yerde oldu! Hamburg’da bize 20 Red Bull’a karşılık üç günlük poğaça vermeye çalışmışlardı.

RB CanYouMakeIt Poster