Resimdeki kadını bulabilir misin?

DDB’nin Birleşmiş Milletler için hazırladığı kampanya Mısır’daki cinsiyet eşitsizliğini etkili bir şekilde anlatmak için bizden oyun oynamamızı istiyor.

BM Kadın Örgütü’ün yeni reklam kampanyası şu ana kadar karşılaştığınız “Ali Nerede?” tarz oyunlarının belki de en zor olanı. Yalnız burada sizden Ali’yi değil de bir sürü erkeğin arasındaki tek bir kadını bulmanızı istiyorlar.

BM Kadın Örgütü, Mısır’da gelişmekte olan bilim, teknoloji ve siyaset alanlarındaki cinsiyet eşitsizliğini resmetmek için DDB Dubai ve Ic4design Illustration ile iş birliği kurarak üç tane farklı reklam hazırladı. Reklamların her biri erkek çizgi karakterleriyle dolduruldu ve aralarına sadece bir kadın karakter yerleştirildi.

"Finding Her" (Onu Bulmak) adındaki kampanyanın amacı Mısır’daki çalışma hayatında kadın temsilinin ne kadar düşük bir seviyede olduğunu gözler önüne sermek. Mısır’daki BM Kadın Örgütü’nün verdiği bilgiye göre 18-29 yaş arası kadınlar ülkenin iş gücü piyasasının yalnızca %23’ünü oluşturuyor, bu da dünya üzerindeki en düşük oranlardan biri.

"Bilim/Siyaset/Teknoloji dünyasında kadınları bulmak bu kadar zor olmamalı. İş hayatındaki eşitlikçi temsili için haydi birlikte çalışalım" yazılarını taşıyan reklamlar 2016 sonunda Mısır’daki dergilerde yayımlandı.