RPZİSTANBUL’da yaratıcılık masaya yatırıldı

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Kulubü tarafından bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen Reklam Pazarlama Zirvesi RPZİSTANBUL“yaratıcılık” konseptiyle, 19 Mart Perşembe günü Elite World Business Otel sponsorluğunda gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşen zirvede, reklam ve pazarlama dünyasından tanınmış isimler “yaratıcılık” konusunu ele aldılar.

Açılış konuşmasını yapan Elite World Otelleri Zinciri Kurumsal İletişim Müdürü Fatma Bilgen, öğrencilere her sektörde yaratıcılığın önemli olduğunu, Elite World Oteli özelinde yapılan çalışmalardan örnekler ile paylaştı. Rekabetin giderek arttığı reklam ve pazarlama sektöründe en kıymetli sermayelerden biri halinde gelen yaratıcılık, bu yıl zirvenin ana temasını oluşturdu.

Faga: “Bazen moru bulmalısınız”

Zirvede “Efsane Olmuş Reklamlar” başlığı altında deneyimlerini paylaşan Lowe Ajans CEO’su Ela Gökkan Savcı ve  Lowe Ajans Kreatif Direktörü Can Faga, “THY Hayal Edince” reklamı gibi öne çıkan reklamlarından örnekler vererek, öğrencilere farklı bakış açısı getirecek eğlenceli bir sunum yaptılar. Örnek reklamların yaratıcılık sürecini ve perde arkasını anlatan, yaratıcılık süreci için reklam verenin ajansına duyduğu güveninin yaratıcılığı desteklediğini belirten Can Faga, “başarılı bir reklam filmini ortaya koymada güven ve çekilecek filmin amacının doğru tanımlanması, başarılı bir brief süreci tamamlamak önemlidir. Çekeceğiniz reklamın amacı doğrultusunda belki de, pembeyi ve maviyi sevenler var diyerek moru bulmalısınız” dedi.

Oral: “Merak Edin!”

Zirvede “Milyonluk Sermaye: Yaratıcılık” konulu bir sunum yapan Liderlik ve Yönetim Düşünürü Fazıl Oral öğrencilere, “Merak edin, merak edin, merak edin!” dedi. Konuşmasında öğrencilere “Cüretkar olun, deneyin çuvallayın, tekrar deneyin tekrar çuvallayın” şeklinde nasihat veren Oral, geleceğe yönelik görüş ve önerilerini paylaştı

Emre Irmak  Jingle Jackson Kurucusu
Jingle Jackson Kurucusu Emre Irmak

Irmak: “Reklamda işitsellik, görselin ötesinde.”

RPZİSTANBUL etkinliğinde öğrenciler ile buluşan Jingle Jackson Kurucusu Emre Irmak ise konuşmasında, reklam müziklerini oluştururken nelerden ilham aldığını ve müziğin pazarlamadaki önemini anlattı. “Ülkemizde, reklamlarda kullanılan görsellikten çok işitsellik daha ön planda ve daha çok dikkat çekiyor” diyen Emre Irmak, bu görüşünü alışkanlıklara ve dini inançlara bağladı. Hristiyanlık’ta dini motiflerin resim ve heykel sanatına yansımasıyla görsellik vurgulanırken, ülkemizdeki yaygın inanç olan İslamiyet’te bu yansıma yasaklandığı için görsellikten ziyade işitselliğin insanların algısında daha çarpıcı etkiler bıraktığını belirtti.

Borça: “Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar mı?”

“Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar mı?” konulu bir sunum yapan Markam AŞ. Kurucu Ortağı ve Yöneticisi Güven Borça öğrencilerle tecrübelerini paylaştı. Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar mı? ve daha birçok kitabın yazarı Güven Borça, Türkiye’deki globalleşme yolundaki markaların hangileri olduğu ve global bir marka yaratmanın temelinde neler yattığını keyifli örneklerle açıkladı. Borça konuşmasında, daha cesur adımların daha etkili sonuçlar yaratacağını belirtti.

Güven Borca
Markam AŞ. Kurucu Ortağı ve Yöneticisi Güven Borça

Yüksel: “Önemli olan Gelecekte Yer Alabilmek”

Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Satış ve Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Cem Tarık Yüksel ise öğrenciler ile zirve kapsamında buluşan diğer bir isim oldu.Devler Liginde Reklam ve Pazarlama” konulu sunumunu gerçekleştiren Yüksel, önemli olan “Gelecekte Yer Alabilmek”‘tir dedi. Bu işin kolay olmadığını, fakat yolları olduğunu anlatan Yüksel, öğrencilere nasıl kendilerini bu yollara adapte edebileceklerine dair görüşlerini aktarırken, kendilerini sorgulamalarını istedi.

RPZİSTANBUL’da ayrıca, Stratejik Ortaklar Decathlon ve Kariyer.net firmasına, Destek Sponsoru Lowe İstanbul’a, Medya Sponsoru Cevap TV, Pazarlama Türkiye ve Pazarlama Club’a, Ürün Sponsoru 3dörtgen, Unilever’e ve Zirve sponsoru Elite World Otelleri’ne teşekkür plaketleri, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Kulübü tarafından takdim edildi.