Saldırgan ipucu veriyor ama biz görmüyoruz: Evan

Sandy Hook Promise kurumu, Evan filmi ile gözden kaçırdığımız önemli detaylara dikkat çekerek öğrencilerin gerçekleştirdiği silahlı saldırıları nasıl öngörebileceğimizi gösteriyor.

Evan

Sandy Hook Promise, Aralık 2014’te Sandy Hook İlkokulu’nda meydana gelen trajik ve akıldan çıkmayan silahlı saldırıda hayatını kaybeden öğrencilerin aileleri tarafından yürütülen kar amacı gütmeyen bir kurum. Kurumun amacı çocukları koruyan ve hayat kaybını engelleyen programlar ve uygulamalar sağlayarak silahlı saldırı gibi feci olayları engelleyebilmek.

Evan

Sandy Hook Promise’e göre saldırıları gerçekleştirenlerin %80’i bunu gerçekleştirmeden önce planlarını birileriyle paylaşıyorlar. Tek sorun o insanların bu planları ciddiye almaması. Bu nedenle kurum, saldırganların bıraktığı izleri daha dikkatli takip etmemiz gerektiğine inanıyor. Belki de PSA’in hazırladığı “Evan” filminin ilk birkaç gün içinde 4 milyon kez izlenmesinin nedeni tam da bu: Ne kadar dikkatsiz olabileceğimizi bize çarpıcı bir şekilde göstermesi.

Evan

Filmde okul yılının sonunda kendini hiç beklenmeyen bir ilişki içinde bulan Evan adındaki gencin hikayesi izeyicilere sunuluyor. Kütüphane masasına not yazması ve birinin bu notlara cevap yazması üzerine sevimli ve romantik bir hikayeye tanıklık ediyoruz. Ancak en sonunda yazıştığı kişiyle tesadüfen karşılaşan Evan bu güzel anın pek fazla tadını çıkaramıyor çünkü spor salonunun kapısında elinde tüfekle bir öğrenci beliriyor ve herkese ateş açıyor. Siz Evan’ı izlerken başka bir öğrenci okulda silahlı saldırı yapma planlarına dair işaretler bırakıyordu. Öğrencilerden biri tüm film boyunca silahlı saldırı planları yaparken karşımıza çıkıyordu. Ancak Evan’ı izlerken onu hiç fark etmedik, fark etsek de dikkate almadık.

Uyarılara karşı daha dikkatli olmamız için bizi etkileyici bir şekilde uyaran bu film şu ana kadar YouTube’da 9 milyondan fazla izlenmeye ulaştı.

Evan’ın aldığı ödüller:

Cannes Lions Yaratıcılık Festivali 2017

Film (Altın)

Eğlence (Altın)

Medya (Gümüş)

Cyber (Gümüş)

D&AD 2017

Wood Pencil / Direct / Direct Response/Film Advertising

The Webby Awards 2017

Film & Video / Short Form (Branded)

People’s Voice

Facebook Awards

Global Winner

One Club 2017

Television / Film / Online Video (Designism)

Television / Film / Online Video (Altın)

Branded Content & Entertainment (Gümüş)

Craft in Video / Direction – Single (Bronz)

Craft in Video / Editing – Single (Bronz)

Künye

Reklamveren: Sandy Hook Promise
Ajans: BBDO New York
Kreatif Direktör: Peter Alsante
Metin Yazarı: Bryan Stokely
Art Direktör: Martins Zelcs
Yönetmen: Henry-Alex Rubin

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Eylül 2017 sayısında yayımlanmıştır.