Sanatçı galeriler tarafından reddedilen sanatını sokaklara taşıyor

“Yüksek sanat” denen şeyin kalitesini korumaya çalışırken sanat dünyası birçok sanatçıyı ellerinin arasından kaçırıyor. ‘My Dog Sighs’ lakaplı sanatçı  ise galeriler tarafından reddedilen sanatını sokaklara taşıyarak sanatını icra ediyor.

‘My Dog Sighs’ çocukluğundan beri elinden çizim defterlerini düşürmemiş birisi. Hayatının ilk safhalarında aldığı olumlu destekler ise onu sanatçı olma yoluna itmeye yetmiş. Daha sonradan ilk öğretim öğretmenliğini bırakıp profesyonel bir sanatçı olmaya karar vermiş. Ve sanatını, kabul ederler umuduyla, galerilere göstermiş.

Ama gerçek o kadar da olumlu olmamış-sanatçının uğradığı bütün galeriler onu geri çevirmiş. Bu da sanatçının hayallerini biraz yıkmış, ta ki bir gün Banksy’in ‘Rat’ isimli çizimi Londra sokaklarını süsleyene dek.  Bu çizimden ilham alan ve sanat kariyerine başlamayı bir kere daha deneyen sanatçı başkalarının sanatını onaylamasını beklemeden eserlerini sokaklarda yapmaya başlamış.

Tuvaller ucuz olmadığından, My Dog Sighs çizimlerini eski, kullanılmış eşyalar üzerine yapmış. Eski ve değersiz bir kutuya eseri ile değer kattıktan sonra sanat yolcuğu bu yolda devam etmiş. Sanatçı, eserleri için kullandığı düzlemleri ve ortaya çıkan çalışmaları kendi yolculuğunun bir yansıması olarak tanımlıyor. Tekrardan bulunan kayıp eşyalar olarak-yeni bir amaç verilen ve kendi yollarını çizmeleri söylenen.

Sanatçıyı Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Kaynaklar: BoredPanda, DesignYouTrust