SineBU baharı yepyeni filmlerle karşılıyor

Boğaziçi Üniversitesi’nin sinema salonu SineBU baharın gelişiyle sinemaseverlere yepyeni filmler sunuyor. Bu ay, Oscar ve Cannes’da yarışmış filmlerle birlikte iki tane de belgesel gösterimde olacak. Bunun yanında 3 yeni film; Carol, Hasret ve A Perfect Day ile beraber Son of Saul ve Mustang filmleri de seyircilere sunulacak.

Son of Saul
Son of Saul

SineBU Mart ayına, Laszlo Nemes’in yönetmenliğini yaptığı ve 88. Akademi Ödülleri’nde en iyi yabancı film Oscar’ını alan Son of Saul ile başlıyor. Nazi Almanya’sından iki günü izleyiciye sunan film, yönetmene Cannes’da Jüri Büyük Ödülünü ve FIPRESCI ödülünü de kazandırdı.

Carol
Carol

Ayın diğer filmi, başrollerini Cate Blanchett ve Rooney Mara’nın paylaştığı ve 1950’ler Amerika’sında eşcinsellik temasını işleyen Carol filmi. filmin yönetmenliğini, Far From Heaven filminden tanıdığımız Todd Haynes yapıyor.

Hasret
Hasret

Bu ay vizyona giren, Ben Hopkins’in Yearing (Hasret) filmi, en ilgi çekici yapım olarak görülüyor. Drama-belgesel yöntemiyle çekilen film, İstanbul’un gündüz ve gece arasında ne kadar değiştiğini ve şehrin farklı insanları ile kedilerini konu alıyor.

Mükemmel Bir Gün
Mükemmel Bir Gün

Fernando Leon de Aranoe imzalı A Perfect Day (Mükemmel Bir Gün) filmi de bu ay seyircilerin izleyebileceği filmler arasında. Film, savaşın etkisi altındaki bir ülkenin durumuna gönüllü yardım ekibinin gözünden yaklaşarak farklı bir bakış açısı sunuyor.

İnnocence of Memories
İnnocence of Memories

Ayrıca bu ay, edebiyatseverlerin merakla beklediği, Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi romanından esinlenilerek çekilen Innocence of Memories belgeselinin ön gösterimi de SineBU’da sunulacak. Yönetmenliğini Grant Lee’nin üstlendiği film, izleyicilere Yeşilçam’ı hatırlatan bir hikayenin yanında Orhan Pamuk’un hayatını ve İstanbul gecelerini bir kolaj halinde sunuyor.

Mustang
Mustang

Yurtiçi ve yurtdışında eleştirmenlerin beğenisini kazanan, Deniz Gamze Ergüven’nin yönetmenliğini yaptığı Mustang filmi de SineBU’da izlenebilecek.

Detaylı programa buradan ulaşabilirsiniz.

1457096194_sinebu_program_2016_mart_digital_copy