SineBU’nun Aralık ayı programı belli oldu

Boğaziçi Üniversitesi’nin sinema salonu SineBU‘da sesli betimle seçeneğiyle de izlenebilecek olan “Rüzgarın Hatıraları” filmiyle beraber Aralık ayında tam 10 film vizyonda olacak.

SineBU’da bu ay, Sundance’de yarışan yerli yapım “Sarmaşık”, ilk gösterimini Cannes’da yapan Woody Allen imzalı “Irrational Man” ve bu ayın en önemli filmi sayabileceğimiz, ilk gösterimini Hamburg Film Festivali’nde gerçekleştiren “Rüzgarın Hatıraları” izlenebilecek.

29. Sundance Film Festivali’nde bu yıl ‘En İyi Uluslararası Film’ kategorisinde yarışan “Sarmaşık”, gerilim dozu giderek yükselen bir hiyerarşik mücadeleyi konu alıyor.

İlk gösterimi bu yıl Cannes’da yapılan, çektiği filmler ve üretkenliğiyle adından söz ettiren Woody Allen’ın yeni filmi “Irratıonal Man” de bu ay SineBU’da izlenebilecek. Filminde edebi ve felsefi tartışmalara yer veren Allen, filozof ve edebiyatçıların metinlerine gönderme yapıyor.

Bu ayın en önemli filmlerinden biri olarak görülen, senaristliğini Özcan Alper ile Ahmet Büke’nin yaptığı “Rüzgarın Hatıraları” ise, SineBU’da sesli betimleme seçeneğiyle de izlenebilecek. Film, İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki atmosferde, Özcan Alper’in ilk uzun metraj filmi olan “Sonbahar”ın coğrafyasında geçen bir bellek-yüzleşme meselesini ele alıyor.

Yine Cannes Film Festivali’nde “Palme D’or”u kazanan ve bu ay SineBU’da izlenebilecek olan “Dheepan” filminin yönetmen koltuğunda ise Jacques Audiard oturuyor. Audiard bu son filminde, Sri Lanka’dan kaçıp Fransa’ya çalışmaya gelen eski bir Tamil savaşçısının hikayesini anlatıyor.

En İyi Yönetmen Akademi Ödülüne aday olmuş İngiliz asıllı usta yönetmen Stephen Frear, son filmi “The Program”da spor tarihinin en büyük skandalını gözler önüne seriyor. BBC’nin ‘yılın en iyi filmlerinden biri olarak tanımladığı film, yıllar sonra doping aldığını kabul eden Armstrong’un kariyerindeki yükseliş ve düşüşü anlatıyor.

Ayın son yeni filmi ise “Lolo”. Yönetmenliği, senaristliği ve başrolünü Julie Delpy’nin üstlendiği film, dünya prömiyerini 72. Venedik Film Festivalinde yaptıktan sonra Toronto Film Festivali’nde gösterildi.

Diğer yandan geçtiğimiz ay yoğun ilgi gören “Mustang” ise ay sonunda tek seans ile vizyonda olacak. Yoğun ilgi gören diğer bir film “Slow Fest” de ilk hafta son seanslarıyla izleyiciyle buluşacak.

Belgesel severlere özel filmler

SineBU’da belgesel severlerin beğenilerine sunulan “Ice And The Sky”, izleyenlere iklim değişikliklerinin görmezden gelinmeyeceğini ve gelecekteki toplumsal kuralların tekrardan yazılması gerektiğini anlatmaya çalışıyor.

Amerikalı yönetmen Peter Sollett’in aynı adı taşıyan bir belgeselden uyarladığı “Freeheld” ise eşcinsellik, adaletsizlik ve başkaldırış üzerine kurulmuş bir film. Film çarpıcı konusu, ışıldayan kadrosu ve başarılı çekimleriyle Sebastiane Award ve Golden Seashell’de Best Film ödülünü almaya layık görüldü.

SineBU Aralık ayı takvimi

 

AVM’lerde yer alan sinemalara alternatif olarak hayata geçirilen SineBU’da haftanın beş günü çeşitli filmler Başka Sinema işbirliğiyle izlenebiliyor. Sadece Boğaziçi Üniversitesi mensupları ve öğrencilerine değil tüm İstanbul halkına açık olan SineBU, tüm öğrencilerin sinemaya gidebilmesi için sadece Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine değil öğrenci kimliğini gösteren tüm İstanbullulara indirimli hizmet veriyor.

Bilet ücretleri: Tam 12TL, Personel 8TL, Öğrenci 3TL, Sinema Kulübü bü(s)k Üyesi 2TL