Sinir ağından çıkan yaratıklar bir ayrı garip

Yapay zekalar ve benzeri sinir ağlarının yaptıkları her gün bizi şaşırtmaya devam ediyor. Janelle Shane’in oluşturduğu sinir ağından çıkan yaratıklar ise ayrıca bir şaşkınlık örneği.

Bilmeyenlere açıklayayım; Zindanlar ve Ejderhalar farklı sürümleri olan 1970’lerden beri dünyanın her yanında kağıt ve kalemle bile oynanabilen bir tür masa üstü rol yapma oyunudur. İçerisinde fantastik evrenlerden oyuncuların karşısına çıkacak yaratıklar vardır, isimleri de biçimleri de alışılmışın dışında olan bu yaratıklar oyunculara hem engel hem de destek görevi görebilirler. Örnek olarak owlbear isminin de çağrıştırdığı gibi yarı baykuş yarı da ayıdır, gerçek dünyadaki ayılarla benzer davranış şekilleri gösterirler; yada perytonlar duruma göre rüyalarınızda veya kabuslarınızda görebileceğiniz geyik başlı bir kartal.

Garip yaratıklara pek yabancı olmayan oyunun daha da garipleşeceğini düşünmek pek de mümkün gözükmüyordu ama sinir ağlarıyla uğraşan Janelle Shane’in geliştirdiği bir ağ bunu başardı. Oyunun ikinci sürümünde bulunan yaratık isimlerini “öğrenen” ağ, kelimelerin yapısına bakarak benzer bir süreç ile kendi yaratıklarını üretti.

Ortaya çıkanlardan bazı örnekler:

-Owlborn (baykuş-doğan)

-Taştan Kedi

-Vampir Ayı

-Kromatik Kurt

-Uzay Devi

-Goblin Köpek

-Dev Cüce

-Saydam Sümüklüböcek

Kaynak: Kotaku