Öğrenci festivali Project04 başlıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından düzenlenen yaratıcı öğrenci festivali Project04, 8 Mayıs tarihinde santralistanbul Kampüsü’nde başlıyor.

Sınırlar” temasıyla kurgulanan festival, fakülte öğrencilerinin yıl boyunca gerçekleştirdikleri projelerini bir araya getirecek. Festival bu yıl dördüncü kez düzenleniyor. 8 Mayıs günü Gülbaba Müzik’ten Serhan Lokman ve Ahmetcan Taşdemir’in “sınırlar” temasına özgü performansıyla açılışı gerçekleştirilecek Project04, 27 Mayıs tarihine dek açık olacak. 11 ve 17 Mayıs tarihlerinde Sanal Gerçeklik (VR) etkinliği de yer alacak.

Project04’ün ana sergisinde katılımcılar; ödüllü reklam kampanyaları, video işleri ve çeşitli enstalasyonlarla farklı tecrübeler deneyimleyecek. Reklamcılık Programı öğrencilerinin Uluslararası Af Örgütü, Yapı Kredi ve Atasay gibi sivil toplum örgütleri ve farklı kurumlar için hazırladıkları kampanya ve afiş çalışmalarından örnekler festivale dahil olacak.

Halkla İlişkiler Programı öğrencileri, “Yeni Gelenek Dijital Gelecek” başlıklı konferanstan video seçkilerle katılacak. Televizyon Haberciliği ve Programcılığı öğrencileri ise 10 Dakika isimli TV programından seçkilerin yanı sıra Sound Picnic, Şehirde Sanat programlarından bölümlerle ziyaretçileri karşılayacak. Bilgi İletişim Fakültesi Dr. öğretim üyesi Ethem Özgüven ve öğretim üyesi Oğuz Yenen tarafından düzenlenen atölyeler kapsamında hazırlanan kısa film çalışmaları seyredilebilecek.

Sinema ve Televizyon Programı öğrencileriyse kısa metraj filmleri ve enstalasyon çalışmaları ile festivale katılacak. Sanat ve Kültür Yönetimi  Bölümü öğrencilerinin hazırladığı “Kök” konseptli sergi de Enerji Müzesi’nde ve ÇSM Ana Galeri’de ziyaret edilebilecek.

Açık Hava Konuşmaları 10 ve 22 Mayıs tarihlerinde, birçok farklı alandan sanatçı ve yaratıcı kişiler deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak. Festivalde, 18 Mayıs Cuma günü ise “sınırlar” temalı bir konferans gerçekleştirilecek.

Woody Allen’ın “Tanrı” isimli oyunu  ise Kubilay Karslıoğlu’nun yönetmenliğinde Sahne Sanatları Programı öğrencileri tarafından sahnelenecek.

Bu yıl Project04’e ilk kez dahil olan Dijital Oyun Tasarımı Bölümü, tasarımlarını öğrencilerin yaptığı altı farklı oyun ile festivalin ana sergisine katılacak. Genel temasını “sınırlar” kavramının oluşturduğu, A Way Out, Inside, Retirement, Sınır İttirmece, To York ve Way of Mouse oyunları festivalde sergilenecek.