Taksi şoförü, 30 yıl boyunca yolcuları fotoğraflıyor

New Yorklu taksi şoförü Ryan Weidema, 80’li yıllarda başlayarak 30 yıl boyunca aracına binen yolcuları fotoğrafladı.

Profesyonel olmamasına rağmen oldukça başarılı bir fotoğrafçı olan Ryan Weidema, 1980 yılında ün kazanmak için Kaliforniya’dan New York’a taşınıyor. Ancak kısa bir süre sonra işlerin hayal ettiği gibi gitmediğini gören Weidema, kendini kira ve fatura ödeme derdine düşmüş buluyor. Bir taksi şoförü olan komşusunun yardımıyla da geçimini sağlamak için gece vardiyasını alıyor. Bu sayede hem para kazanmış oluyor hem de yaratıcılığını kullanabileceği bir alan buluyor.

Weideman, sonraki otuz yıl boyunca da şehrin değişimini gözlemleyebilmek için taksiye binen yolcularını fotoğraflıyor. “Taksiyi kullanmaya başladığımda daha ilk haftada fotoğraflık potansiyeli fark etmiştim” diyen Weideman, “Çok fazla ilginç ve sıra dışı insanlar taksime biniyordu ki yapabileceğim tek şey onları fotoğraflamak gibi geliyordu bana” diye ekliyor.

Bazen poz veren yolcuları model olarak kullanarak bazen de kendisini de kareye alarak fotoğraflar çeken Weideman’ın yolcularından biri de Beat Kuşağı şairlerinden Allen Ginsberg. Ünlü şairle beraber çektiği fotoğraf şu an Brooklyn Müzesi’nde sergileniyor.

Allen Ginsberg ve Ryan Weidema