Türkiye son 6 ayda ne okudu?

Online kitap platformu idefix, Türkiye son 6 ayda ne okudu sorusu üzerinden yola çıkarak Türkiye’nin okuma haritasını çıkardı.

Yapılan araştırmalara göre okurlar en çok roman ve çocuk öykülerini tercih ederken Türkiye’nin en çok okuyan illeri ise Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir ve Tunceli olarak belirlendi.

Türkiye son 6 ayda ne okudu?

Türkiye’nin en büyük online kitabevi platformu olan idefix, bu yıl 15. kez düzenlenen “Sanal Kitap Fuarı” ile tüm kitapseverleri unutamayacakları bir yolculuğa çıkartırken Türkiye’nin 6 aylık okuma haritasını çıkarttı.

6 aylık satış rakamlarını kapsayan ”Türkiye Ne Okuyor?” adlı araştırma, şehre satılan kitap adedi, toplam satılan kitap sayısı, şehir nüfusu ve toplam nüfusu baz alınarak yapıldı.

En az kitap okuma oranının ise Şanlıurfa’ya ait olduğu belirlendi. Şanlıurfa’nın ardından son sıraları Yozgat, Adıyaman, Osmaniye ve Kahramanmaraş paylaştı.

Araştırmaya göre en çok okunan yazarlar arasında Stefan Zweig ilk sırada yer alırken ikinci sırada Zülfü Livaneli, üçüncü sırada da Yuval Noah Harari yer aldı. Listede ayrıca Yaşar Kemal, George Orwell, Jules Verne gibi klasikleşmiş kitapların yazarları da üst sıralarda bulunuyor.

Araştırmaya göre en sevilen yayınevleri İş Bankası Kültür Yayınları, Yapı Kredi Yayınları ve Can Yayınları oldu.