Türkiye yurtdışına öğrenci göndermede 11’inci sırada

Türkiye’de son yıllarda, üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyen öğrencilerin sayısında büyük bir artış var. UNESCO‘nun verilerine göre; yurt dışına öğrenci gönderen ülkeler sıralamasında Türkiye 11’inci sıraya oturdu bile. Sırasıyla en çok ABD, İngiltere, Fransa, Avustralya ve Almanya’da eğitim görmeyi tercih eden öğrencilerin ise dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar var.

Türkiye Yurtdışı Eğitimi

Yurtdışında eğitim görmek ve yeni bir hayata başlamak için öğrencilerin gerekli planlamaları da yapması gerekiyor. Danışmanlık hizmeti veren Endless Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Genel Müdürü Gökmen Özdemir‘in belirttiğine göre; üniversiteler öğrencilerden, yabancı dil yeterliliğini gösteren sınav sonuç belgelerini, lise eğitiminde alınan derslerin ve genel not ortalamasının dökümünü, İngilizce hazırlanmış özgeçmiş ve niyet mektubunu istiyor.

Bazı bölümlerin bilgi ve yetenek sınav sonuçlarını da talep ettiğini ifade eden Özdemir, kurumda kapsamlı bir araştırma geliştirerek, her şeyden önce söz konusu üniversitenin eğitim denkliğinin, YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) tarafından tanındığından emin olduklarını söylüyor. Sonrasında üniversitelerin dünya sıralamalarında ilk 500’de (veya ilk 750) yer alıp almadığına bakarak eğitim kalitesi hakkında bilgi verdiklerini ve üniversitenin dünya geneli sıralaması dışında öğrencinin ilgili olduğu bilim alanında da kendilerini bilgilendirdiklerini ekliyor.