Türkiye’nin Oscar adayı Ayla oldu

En prestijli sinema ödüllerinden olan Oscar’da “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Türkiye’yi temsil edecek filmin Ayla olduğu açıklandı.

Ayla, 1950’lerde Kore Savaşına katılan Türk askerlerinden biri olan Astsubay Süleyman Dilbirliği ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük kızın sevgi ve umutla beslenen gerçek hikayesinden beyaz perdeye taşındı.

Kore Savaşı sırasında, dünyanın öbür ucunda, anne ve babası ölmüş minik bir çocuğun hem Türkleri hem Güney Korelileri hem de Amerikalıları aynı duygularda nasıl buluşturduğunun hikayesini perdeye taşıyan film, bir askerin tarihe mal olmuş 65 yıllık hikayesini anlatıyor.

Yönetmenliğini Can Ulkay’ın yaptığı, yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği, müziklerine Fahir Atakoğlu’nun imza attığı, danışmanlığını Elif Dağdeviren‘in yaptığı Ayla’nın oyuncu kadrosunda İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Eric Roberts, Lee Kyong-Jin, Ali Atay, Murat Yıldırım, Taner Birsel, Altan Erkekli, Meral Çetinkaya, Damla Sönmez ve Büşra Develi gibi isimler yer alıyor.