Türklerin en çok izledikleri filmler

Ajans Press, Türklerin en çok izledikleri filmler listesini hazırlamak için verileri inceledi ve listede Türk sinemasının lider olduğu sonucuna ulaştı.

Türlere göre sinema yapımlarının incelendiği araştırmada 1998 yılından günümüze kadar sinema seyircisinin en çok komedi filmlerini izlediği ortaya çıktı.

Türk sinemasının en çok izlenen filmleri

Sinemanın son zamanlarda hiç olmadığı kadar tercih edildiği sonucuna ulaşan Ajans Press, ülkemizde bulunan sinema salonlarının da her yıl arttığını belirtti. ITS Medya’nın gerçekleştirilen medya incelemesinde ise sinema konulu 50 bin 929 haber yapıldığı tespit edildi.

Ajans Press’in Box Office’ten derlediği verilere göre, 1998 yılından bugüne Türk sinemasında türlere göre en çok izlenen filminde liderliği Recep İvedik 5 göğüsledi. Film, 7 milyon 437 bin 5 kişi tarafından izlenerek tüm zamanların en çok izlenen yapımı oldu. 2006 yılında vizyona giren Kurtlar Vadisi Irak, 4 milyon 256 bin 567 kişi tarafından izlenerek sinema tarihinde en çok izlenen ikinci yapımı unvanını alırken aksiyon dalında ilk sırada yer aldı. Cem Yılmaz’ın kült yapımlarından G.O.R.A., 4 milyon bin 711 izleyici rakamıyla en çok izlenen üçüncü yapım olurken dram dalından liderliği elde eden Babam ve Oğlum, 3 milyon 839 bin 883 kişi tarafında izlenerek en çok izlenen dördüncü film oldu. Yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül’ün yaptığı New York’ta Beş Minare, 3 milyon 474 bin 495 seyirciyle en çok izlenen beşinci film oldu.

Türk sinemasının en çok izlenen filmleri

1998’den bu yana Türklerin en çok izledikleri filmler haricinde 5 filmi takip eden yapımlar da şöyle açıklandı: Celal ile Ceren, Titanic, Allah’ın Sadık Kulu Barla, 2012 ve Dabbe: Zehr-i Cin.