Twitter ‘mavi tik’ini halka açmak istiyor

Popüler sosyal medya platformu Twitter ‘mavi tik’ini sadece yüksek profilli kişileri doğrulamak için değil, platformdaki herkesin kullanımı için açabilir.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, geçen Perşembe Periscope’tan yaptığı bir yayınla gelecekte her kullanıcının doğrulamadan geçeceğine dair planlarını açıkladı.

Twitter ‘mavi tik’ini halka açmak istiyor

Daha önce denenen bu program geçen sene meydana gelen Charlottesville olaylarında öne çıkan ve ırkçılıklarıyla bilinen bazı kişilerin, yürüyüşün düzenleyicilerinden Jason Keller da dahil, doğrulamadan geçmesiyle durdurulmuştu.

Dorsey “Amacımız tüm kullanıcıların kendini doğrulayabilmesini sağlamak; insanlara engel olmamak için halledilebilir bir büyüklükte herkesin kendisini ifade edebilmesinde, kendileri hakkındaki doğruları paylaşabilmesinde aracı olmak ve bunu tarafsız bir şekilde gerçekleştirebilmek” şeklinde açıklama yaptı.

Twitter Ürün Direktörü David Gasca açıklamaya Twitter’ın ‘mavi tik’inin amacının yanlış anlaşıldığına dair eklemede bulundu. İnsanların bunun Twitter tarafından bir “yaptırım” olduğunu düşündüklerini ve sanki kişilerin şirket tarafından desteklendiğini sandıklarını söyledi. Gerçekte böyle bir planları ve programın amacının bu olmadığından bahsetti.

Gasca sözlerine şu şekilde devam etti: “Asıl problemse ‘mavi tik’ i kimlik belirmek için kullanmamız. Ama programın başlangıç şeklinden ötürü, ünlüleri vb. kişileri doğrulamadan geçirdiğimiz için beraberinde, statü belirten bir anlayış da getirdi.

Bu değişikliğin ne zaman ya da nasıl olacağına dair detaylar ise henüz verilmedi.