Web Summit günlüğü 2016

İrlanda’dan Portekiz’in kalbi Lizbon’a taşınan Web Summit, bu sene 50.000’den fazla katılımcıyla buluştu. Bağlantılı cihazların pazarlama ve reklamcılıkta öne çıkan konular olduğu etkinlik katılımcılarına yeni bir vizyon getirdi.

seyma-sarikokG. Şeyma Sarıkök (28) 
Stratejist ve Fotoğrafçı

Altı yılda 160 ülkeden katılımcıya ulaşan teknoloji zirvesi, bu sene de birçok ünlü, siyasi lider, üst düzey yönetici ve basın mensubunu konuk etti. Geçtiğimiz iki senede benim Dublin’e aşık olmamı sağlayan bu etkinlik, üçüncü senemde beni Lizbon’un müdavimi yapabilecek miydi? Bu sorunun cevabı, ilerleyen satırlarda saklı.

Web Summit Doğası

3 yıl katılımdan sonra bir Web Summit gurusu olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim. Her yıl 3 gün olarak düzenlenen zirve, bu sene açılış konuşmasının bir gün önceden başlamasıyla 3,5 gün oldu.

Birçok farklı zirve, konferansın ve benzeri etkinliklerin yanı sıra, Web Summit’in kendine has bir doğası var. Bu sene fark ettim ki zirve, şehrin dinamiklerini benimseyen, bu dinamiklerle varlığını sürdüren hatta zenginleştiren bir etkinlik. Bunun en güzel örneği, sörf sporunun aktif bir şekilde süregeldiği Lizbon’da bir Surf Summit gerçekleştirilmesi oldu.

web-summit3

Dijitalde Bir Sonraki Adım

Bağlantılı cihazlar, pazarlama ve reklamcılıkta öne çıkan konulardan oldular. 2020’de 50 milyar bağlantılı cihaz olan bir dünyada yaşıyor olacağız. Bağlantılı ürünler, evler ve arabalar… Pazarlamacılar olarak bu iletişimin hangi noktasında olacağımızı konuşmaya başlamamız gerekiyor. Mindshare CDO’su Norm Johnston, reklamcılığın bağlantılı cihazlar karşısında nasıl evrileceğini sesli aramalar istatistiklerini örnek vererek ele aldı. Bir diğer yandan Google’ın TPL’i Ivan Poupyrev etkileşimli cihazlar ve ürünler hakkında konuşarak bağlantılı cihaz ekosistemi hakkında Web Summit katılımcılarına yeni bir vizyon getirdi.

Teknolojide Kadın

Web Summit, geçtiğimiz sene duyurduğu gibi 10.000 kadına kapılarını açarak bu yıl gerçekleşen zirvede kadın/erkek katılımcı oranını %42 / %58’e çekmeyi başardı. Kadın girişimci ve katılımcılara özel hazırlanan loca ve networking olanaklarıyla bu oranı dengelemekte kararlılık gösteriyor. İşte bize ilham verecek ”woman-in-tech” girişimlerinden bazıları:

web-summit9
Printr

Printr: Bulut tabanlı 3D yazıcı paylaşımı olan girişim, Element ürünüyle lokasyondan bağımsız 10 3D yazıcı sahibinin paylaşım yapmasına olanak sağlıyor. Kullanıcı dostu arayüzüyle de hedef kitlesinin kalbini kazanmış durumda. Printr, zaman kayıplarının önüne geçecek ve eğitimde ciddi kolaylıklar sağlayacak gibi duruyor. Printr Kurucu Ortağı Cecile van der Waal, Web Summit’in “Teknolojide Kadın” girişimiyle zirveye katıldığını söylüyor.

vatfree.com: Girişim, Avrupa’da vergisiz alışverişi destekleyen bir platform. Üstelik hem fiziksel, hem de online yapılan alışverişlerde vergi iadesini garantiliyor.

web-summit2
Figo

Futbol ve Girişimcilik

Portekiz’de olup da futboldan bahsetmemek olmaz. Bu sene Figo ve Ronaldinho gibi yıldızları konuk eden zirvede sadece futbol değil, futbolun dijitalle buluşması ve girişimleri konuşuldu.

Luis Figo – Dream Football: Web Summit 2016’da yayına başlayan uygulama, dijital dünyanın avantajlarıyla yeteneklerin keşfedilmesini kolaylaştırarak futbolda devrim yaratmayı hedefliyor.

Ronaldinho – Zoome TV: Video yayıncılık ağı olan, yayıncı ve izleyici ilişkisini farklı bir boyuta taşıyan Zoome TV’de Ronaldinho bir içerik partneri ve daha önce onu hiç görmediğimiz içeriklerle hayranlarının karşısına çıkacak.

Sean Rad
Sean Rad
Dikkat Çekenler:
 • İki yıldır Web Summit’e katılan Tinder CEO’su Sean Rad, en fazla rağbet gören isimlerden biriydi. Tinder’ın sorumluluklarından birinin de X jenerasyonunun eğitimini geliştirmek olduğunu belirten Rad, ”Swipe The Vote” uygulamasının sonuçlarıyla Tinder’ın kalıcı ve olduğundan farklı konulara da değinebileceğini gösterdi.
 • NFL yıldızları Terrel Owens ve Greg Jennings Web Summit’te bir iPhone’u 40 metre uzağa fırlattılar!
 • Yapay zekaya sahip robot Sofia yine zirvede en çok dikkat çeken katılımcılardan biri oldu. Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sofia, bazı insan mimiklerini sergileyebiliyor ve son haliyle hizmet sektöründe birçok görev alabiliyor.

web-summit4

RakamlarlaWeb Summit:
 • 1.490 girişimci sergilendi.
 • 166 ülkeden 53.056 katılımcı Lizbon’a Web Summit için seyahat etti.
 • 677 konuşmacı 17 farklı sahnede yerlerini aldı.
 • Portekiz’in ünlü tatlısı Pasteis de Nata’dan 97.000 adet tüketildi.
 • 1.300 yatırımcı, girişimcilerle buluştu.
 • 7.000 CEO katılım gösterdi.
Öne Çıkan Konferanslar:
 • MoneyConf
 • Marketing
 • HealthConf
 • SaaS Monster
 • Sports Trade
 • Surf Summit
 • Future Societies
 • AutoTech

web-summit7

Web Summit 2017 Katılımcılarına Tavsİyeler

2017’de de Lizbon’da gerçekleştirilecek olan etkinliğe katılım başlı başına bir proje ve verimli bir dönüş sağlamak ise sizin elinizde.

 • Planlama: 17 farklı sahnede, 10’dan fazla konu ve 677 konuşmacı olduğundan bahsetmiş miydim? Eğer zirveden verimli bir şekilde ayrılmak istiyorsanız ön planlama şart. Havaalanında kayıt yaptırmak, Web Summit uygulamasından kişisel program akışı oluşturmak bunların en başında geliyor. Şehrin Web Summit için sunduğu avantajları da takip etmeyi unutmayın. Örneğin; Lizbon’un Web Summit katılımcılarına özel hazırladığı toplu taşıma kartı binlerce katılımcıya kolaylık sağladı.
 • Şehrin Dinamikleri: Gündüz Web Summit, gece ise Night Summit ile devam ediyor. Lizbon’u keşfetmek için harika bir fırsat yaratan Night Summit’te dünyanın birçok yerinden katılımcıyla daha rahat bir ortamda kaynaşmak mümkün.

web-summit

 • Network Hazırlığı: Web Summit, yeni bağlantılar kurmak için muhteşem bir platform olabiliyor. Kartvizitleriniz yanınızda, yaka kartınız boynunuzda olsun. Üstelik uygulama üzerinden tüm katılımcılarla mesajlaşabilir, ilgi alanlarınıza yakın kişileri keşfedebilirsiniz. Mutlaka ”conversation starter” hazırlığı yapmanızı da tavsiye ederim.
 • Katılımcılar: Şirketinizi temsilen gidiyor ve bunu bir yatırım olarak görüyorsanız, zirve tek başına gözlemlemek için oldukça dinamik. Dolayısıyla bu etkinliğe özel bir ekip tahsis etmek verimli bir adım olacaktır.
 • Motivasyon: Web Summit’te sergilenen start-up’lar her gün değişiyor. Genellikle sabah saatlerinden, öğlene kadar tüm sahneler aktif. Bütün girişimlere göz atamayacak, tüm panellere katılamayacaksınız. Taksi, yemek, kahve, tuvalet ve su sırası bekleyeceksiniz. İyi bir planlamayla bunların hemen hemen hepsinin üstesinden gelmek mümkün. 3 yıllık deneyimin bana verdiği yetkiye dayanarak, etkinliğin tam bir kaos olduğundan şikayet edenlere kulak asmamanızı ve enerjinizi taze tutmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Benim için Web Summit, dünyanın onlarca farklı yerinden teknolojiye bakış açısını keşfetmek için bir platform. Dolayısıyla, her sene etkinlikten gelişmiş bir vizyonla dönüyorum. Ayrıca Web Summit Lizbon’a çok yakışmış! Zirvenin 7. senesinde de İstanbul gibi 7 tepe üstüne kurulan sıcak şehir Lizbon’da olacağım. Orada görüşmek üzere!

 

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Aralık 2016 sayısında yayınlandı.