Yapay zekanın ‘sağduyusu’ olabilir mi?

Geleceğin teknolojileri hakkında kafamızı kurcalayan en önemli sorulardan biri de belki şu: Yapay zekanın ‘sağduyusu’ olabilir mi?

Stephen Hawking’i kaybettiğimiz bu acı zamanlarda internet onu, arkasında bıraktıklarıyla anıyor. Reddit’teki yapay zeka üzerine yazdığı postları da bu bıraktıkları arasında. Hawking’e göre nasıl “Einstein anne, babasından daha zeki” ise robotların insanlardan daha üstün zekaya sahip olması da bir o kadar mümkün.

Şimdiyse, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan, Allen Institute for AI’da çalışan bir grup araştırmacı ‘Arc Reasoning Challenge’ (ARC) ismini verdikleri bir test ile yapay zekanın insanlar kadar sağduyusu olabilir mi bulmaya çalışıyorlar.

Bu test içerisinde bilgisayarlara çoktan seçmeli genel sorular soruluyor, “Aşağıdakilerden hangisi doğada yetişen bir materyalden yapılmamıştır?” gibi. Cevaplarda ise “pamuk bir gömlek… tahta bir sandalye… plastik bir kaşık… hasır bir sepet…” gibi seçenekler var.

Sokaktan çevirdiğiniz herhangi biri size plastik kaşığın diğerleri gibi olmadığını söyleyebilir ama bir makine bu soruya cevap bulmakta zorlanacaktır.Yapay zeka genellikle tek bir iş üzerine yoğunlaştırılır, mesela bilgisayar teknisyenliği konusuna; o yüzden daha genel bilgiler isteyen bir konuda soru sorarsanız büyük ihtimalle size cevap veremeyecektir.

ARC projesinin başında bulunan Peter ClarkMakinelerde bizde bulunan sağduyu yok; bu yüzden sadece yazılan neyse onu anlıyorlar ve metnin içindeki göndermeler ve kast edilenler gözlerinden kaçıyor” dedi. ARC testini geçen bilgisayar, sağduyu sahibi ilk yapay zeka olarak adlandırılacak.

Kaynak: engadget