Yazılımcılar GitHub rakibi GitLab’e göç ediyorlar

Microsoft GitHub’ı aldığına dair söylentileri duyurduğu anda yazılımcılar GitHub rakibi GitLab’e göç etmeye başladılar, sayılar on binlerde.

Microsoft’un GitHub’ı satın alacağı söylentileri internete ilk düştüğünden beri üzerinde çokça konuşuldu hatta bazıları söylentiler doğrulanmadan adımlar atmaya başladı. Kaynaklar güvenilirdi ama sonuçta doğrulanana kadar söylenti söylentidir. Ve işte dün Microsoft bu söylentiyi doğruladı: GitHub 7.5 milyar dolara artık Microsoft’un.

Bu doğrulama gerçekleştirildiği andan itibaren bir saat içerisinde GitLab’e, GitHub’ın direkt rakibi, 13 bin GitHub projesi taşındı. Pazartesi günü GitLab Twitter hesabından konu hakkında şöyle bir açıklama yaptı:

“Gündelik veri depolama miktarının 10 katı bir miktarda aktarım görüyoruz, donanımımızı bu yükselişe uydurmaya çalışacağız.”

İlk dalga ile yüksek rağbet gören GitLab, GitHub’ın satılmasıyla beraber daha fazla yazılımcının kendilerine geleceğinden eminler. GitLab CEO’su Sid Sijbrandij konu hakkında Motherboard’a “Son yedi gün içerisinde 50 bin proje ithal ettik. GitLab.com serverlarını şimdeden üç katına çıkardık bile” tarzında bir açıklama yaptı.

Size yazılımcıların konudan pek memnun olmadıklarını önceki haberimizde de belirtmiştik, Microsoft’un GitHub’ın yapısını değiştireceğinden ve açık kaynaklı kod sisteminin ortadan kalkacağından endişelendiklerini. Bu endişelerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği şu an belirsiz, yazılımcıların bu hareketi bir önlem olarak da görülebilir o yüzden. Ama eğer Microsoft yaptığı yatırımı iyi değerlendirmek istiyorsa yazılımcılara ihtiyaçları olduğu güveni bir şekilde vermeli.

Eğer Microsoft’un yaptığı açıklamak istiyorsanız sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynaklar: DesignTaxi, Motherboard