Yeni Fikirler Yeni İşler kazananları açıklandı

ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından bu yıl 13.’sü düzenlenen hızlandırma programı Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ)’de geleceğe yön verecek girişimler 14 Ekim günü gerçekleştirilen DemoDay’de belli oldu.

Hızlandırma programı kapsamında, Türkiye ve ABD’de gerçekleşen programa katılan 22 girişimci, 14 Ekim Cumartesi günü düzenlenen DemoDay’de sunumlarını yaparak geleceğe yön verecek girişimlerini anlattılar. Girişimciler, sadece 3 dakikada anlattıkları projeleri ile katılımcıları etkilemeye çalıştılar.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında YFYİ’nin 13 yıldır Ana Sponsorluğunu gerçekleştiren Elginkan Vakfı tarafından verilen “Elginkan Vakfı Büyük Ödülü”nü, delindiği zaman kendini kapatarak yakıtın dışarı akmasını engelleyen bir kaplama projesi ile Buyan ekibi kazandı. Ekip, ödül olarak 100.000 TL kazandı. Yeni Fikirler Yeni İşler kapsamında projeler ayrıca halk oylamasına da tabi tutuldu. 6874 kişinin katıldığı Halk Oylaması Ödülü’nü ise restoranları daha verimli, uzun süre kazanç elde edebilen ve mutlu müşterilere sahip restoranlara dönüştürmeyi hedefleyen projesi ile Restearn ekibi kazandı.

Yeni Fikirler Yeni İşler’de girişimler belli oldu

Söz konusu iki ödülün yanı sıra, girişimciler sponsorlar tarafından da ödüllendirildi. Bu kapsamda farklı kategorilerde ödül kazanan ekipler ve projeleri ise şu şekilde;

  • 3D3 TEKNOLOJİ ekibi ve Mikro Biyosistemler ekibi: IE Business School Özel Ödülü
  • Icaked ekibi: Btech Prototipleme Özel Ödülü
  • Icaked, Comind ve Peerket ekipleri: Onedio Reklam Desteği Özel Ödülü
  • Seyisco ekibi: KoçSistem Özel Ödülü
  • Seyisco ekibi: Elginkan Vakfı Uluslararası Program Katılım Ödülü
  • Pyronome ekibi: Savunma Sanayii Müsteşarlığı Ödülü
  • Kuantek ekibi: TEB Ödülü
  • Mikro Biyosistemler ekibi: ASO Ödülü
  • 3D3 TEKNOLOJİ ekibi: OSTİM Ödülü

Ödüllerin yanı sıra ayrıca, ODTÜ TEKNOKENT’in Hızlandırma ve Yatırım Şirketi Growth Circuit tarafından yatırım almaya hak kazanan Icaked, Peerket, Restearn, Seyisco, Trendoline, Comind ve Webgazer ekipleri de törende açıklandı.

YFYİ ön hızlandırma programı UC Berkeley eğitmenleri tarafından verilirken, hızlandırma süreci ise dünyanın en prestijli girişimcilik merkezlerinden birisi olan Draper Üniversitesi’nin Silikon Vadisi kampüsünde hayata geçirildi.