Zeynep Dilek ve Mehmet Çetiner çifti Galeri Diani’de

Türk soyut resminde son 20 yılın en önemli temsilcilerinden olan Zeynep Dilek ve Mehmet Çetiner çiftinin “Özet” adlı sergisi 10- 31 Mart tarihleri arasında  Galeri Diani’de.

Çalışmalarımız bir soyutlama değildir. Soyuttur. Soyut sanatın salt kendine ilişkin olan bir duruşu vardır. Sanat eserinin kendisi sanat nesnesidir. Sanat eserini yapan kişi öznenin sanatçı olarak tuvalde var olması da doğal bir sonuç. Biz de ‘ben- sanat- nesnesi- eser’ olarak ortada olmak istiyoruz. Kendi  üretimimizle özdeşliyoruz” düşüncesinden yola çıkan sanatçı çiftin Özet adlı sergisi Galeri Diani’de 10 – 31 Mart 2018 tarihleri arasında izleyicilerin beğenisine sunuluyor.

Galeri Diani’nin son beş yıldır gelenekselleştirdiği sanatçılar, eleştirmenler ve izleyicilerin katılımıyla  gerçekleştirdiği sergi üzerine yapılacak olan söyleşi ise 17 Mart 2018 tarihinde gerçekleşecek.

Çift, sanat yaşamlarının basamaklarını 1989 yılından beri beraber tırmanıyorlar. Soyut sanatının önemli temsilcileri olmak dışında çift olarak birbirlerinden son derece farklı, ayırt edici sanat eserleri üretebiliyorlar. Aynı mekanda ve yaşamda  üretmenin dezavantajlarını değil avantajlarını kullanıp bir kuşağa damga vurmayı becerebiliyorlar.

Tüm bu özelliklerini bu sergilerinde; hem yaşamda hem sanatta birlikteliklerini, vazgeçmedikleri ilkelerini bir ‘Özet’ olarak izleyiciye aktarmak isterken yaşamlarında ki en önemli ilkeleri olan ‘Soyut bir soyutlama değildir. Soyuttur’ kavramının altını kuvvetle çizip izleyiciye geniş bir seçkide ve farklı tekniklerde sunuyorlar.