Reklam panoları SALT’ın yeni sergisinin parçası oluyor

Avusturyalı sanatçı Oliver Ressler’in SALT Galata’da açılan Kim Kimi Güverteden Atar? isimli sergisi, göç, sınırlar, yurttaşlık, sermaye ve alternatif ekonomileri irdeleyen işleri bir araya getiriyor.

salt-galataSergi kapsamında gösterilen eserlerden Too big to fail [İflas için çok büyük] (2011), biri Dolmabahçe diğeri Kızıltoprak’ta olmak üzere iki büyük açık hava panosunda sergileniyor. Billboard panolar aracılığıyla sunulan eser, üç hafta boyunca bu mecra üzerinden görülebilecek. Sergi kapsamındaki bu işle, serginin bir bölümü ana sergi mekanı SALT Galata’nın dışına taşınırken, açık hava panolar aracılığıyla izleyici ile buluşacak.

“İflas için çok büyük” politikacıların, ekonomik kriz dönemlerinde ciddi sıkıntıya giren büyük finans kurumlarının tüm düzeni tehlikeye atabileceği varsayımıyla kamu kaynaklarıyla kurtarılması gerektiğini ifade ediyor. Eser, demokratik bir dönüşüm talep eden küresel hareketin düzen tarafından dikkate alınan, iktidardakilerin artık göz ardı edemediği bir noktaya gelmesine duyulan arzuya işaret ediyor.

Oliver Ressler’in Kim Kimi Güverteden Atar? adlı sergisi, 15 Ocak’a kadar SALT Galata’da izlenebilecek.