Almanya’da komşu şehirler

Antik güzellikler, moda ve birbirinden lezzetli yiyecekler vadeden Köln ve Düsseldorf, ortak noktaları olan Ren Nehri’yle daha da görkemli bir hal alıyor.

Selen Aktümen (23)
Fotoğrafçı

 

 

 

Biri Almanya’nın 4. en büyük şehri ve bir yandan da antik güzelliklerle dolu; diğeri ise moda ve kumar kenti. İkisinin ortak özelliği ise Ren Nehri ve eğlenceli gece hayatları. Köln ve Düsseldorf’dan bahsediyorum.

Apartman numarası olan tek katedralin bulunduğu Alman şehri Köln ile başlayalım. Eski adıyla Kolonya. Şehre İmparator Nero’nun annesi olan Colonia’nın ismi verilmiş. Köln, Orta Çağ’dan günümüze bir ticari merkez olarak gelmiş ve şehrin büyümesi de hala sürmekte. Aynı zamanda kimlik ve bireysellik duygusu güçlü bir şehir olarak ön plana çıkıyor.

Şehir merkezinde bulunan ve yüksekliği 157 metre olan Köln Katedrali’nin yapımı 632 yıl sürmüş. Katedralin gotik tarza sahip mimarisi ve süslemeleri bulunuyor. Aynı zamanda katedral, UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Ülkenin en çok turist çeken yerlerinden biri olan katedralin girişi ise ücretsiz.

 

Köln eski şehri (Heumarkt) ise şehrin eski evlerinin bulunduğu; şimdilerde ise kafeler ve restoranların olduğu Ren Nehri’nin hemen kıyısında. Eski şehirden kalanları görebileceğiniz ve yürüyüş yapabileceğiniz sahili de bulunuyor.

Sanatseverler Wallraf – Richartz ile Ludwig müzelerini ziyaret edebilir. Yeni ve modern binalarda hizmet veren bu müzeler; Rembrandt, Manet, Renoir, Leibl, Liebermann ve Slevogt gibi Avrupa çapında ün yapmış sanatçıların eserleriyle dolu.

St. Gereon Kilisesi, Romanesk mimarisi ile yapılmış. 7. yüzyıldan beri ayakta olan bu eser Orta Çağ’dan kalma duvar resimleri, mozaik ve antik emanetleri içeriyor.

Ren Nehri kıyısında eski şehirden yürümeye başladığınızda bir müddet sonra Çikolata Müzesi’ni göreceksiniz. Burada sadece “çikolata nasıl yapılır”ı görmeyeceksiniz. Bunun yanında tadabilecek, koklayabilecek ve satın alabileceksiniz. Müzede ilk durak tropikal yeşil ev olacak. Kakaonun nasıl yetiştiğini göreceksiniz. Sonrasında ise nasıl işlendiği ve nasıl çikolata haline geldiğini…

Düsseldorf ise Köln’den gemi ile ulaşım sağlanacak kadar yakın bir noktada. Eğer 1-2 gününüz varsa gitmenizi tavsiye ederim. Müzeleri ile ünlü olan şehirde 26 müze ve 100’den fazla sanat galerisi bulunmakta. Almanya’nın önemli kültür, sanat ve endüstri şehirlerinden biri. Roma İmparatorluğu döneminden beri yerleşimin olduğu şehir, Orta ve Yeni Çağ’da Berg Dükalığı’nın başkentliğini yapmış.

Marktplatz, şehrin ana meydanı. Noel zamanı burada pazarlar ve tezgahlar kurulmakta ve birçok festival ve etkinlik burada yapılmakta.

Altstadt ise Old Town bölgesi. Nehrin kenarında bulunan bu bölge karşılıklı birçok barın burada bulunması ile ünlenmiş.

Benrath Sarayı, Alman prensin isteği üzerine yaptırılmış. Saraya giriş ücretli olup fiyatı 9 euro şeklinde belirlenmiş. Saray, şehir merkezinin 10 kilometre güneyinde bulunuyor ve mimarisinin Barok stilinde inşa edilmesi dikkatleri çekiyor.

Medya Limanı olarak bilinen Medienhafen’de ise gece hayatını ve sosyalleşmeyi doyasıya yaşayabilirsiniz. Burada pek çok kafe, mağaza, gece kulubü ve otel bulunmakta.

Önemli noktalar:

Köln Gece Hayatı

Pazartesi günlerine özel F*ckin Monday konseptinde eğlence mekanı bulunmakta. Roonstrasse caddesi üzerinde bulunan mekanı tavsiye ederim. Alter Wartesaaş Johannisstrasse 11 ise tren istasyonunda bulunuyor ve tekno müzikler çalıyor. Mekan, gündüz 12 den gece 00.30 kadar kadar açık. Gece hayatı haricinde Cafe Schmitz, yürüme mesafesinde bulunan ve en iyi sıcak çikolatayı içebileceğiniz mekanlardan biri.

Köln Mutfağı

Sosis Köln mutfağının vazgeçilmezlerinden diyebiliriz. Berliner sosisleri domuzdan üretiliyor. Eğer yemiyorsanız, Frankfurter dana sosislerini de tercih edebilirsiniz.
Rheinischer Soorbrode ise Köln’de hemen hemen her restoranda bulabileceğiniz az pişmiş bir et yemeği. Başka bir yerel lezzet ise patatesli ve elmalı iç harca sahip Riekoche. Köln’ün yerel birasının ismi Kölsch,
sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemek ise Currywurst’tur. Pastacılıkta ise Black Forest Cake’i denemenizi tavsiye ederim.

Düsseldorf Gece Hayatı

Geceler ve eğlence hayatı denilince akla gelen ilk yerler Altstadt ve Hafen Bölgeleri oluyor. Fattys Irısh Pub şehirde nezih mekanlardan biri. SUB Düsseldorf ise Bolkerstrasse’de bulunuyor ve bu mekanın özelliği çok popüler olması ve her gece partiler düzenlemesi.

Düsseldorf Ulaşım

Welcome Card almak için gün sayısına göre 9,14 ya da 19 euro ödemeniz gerekiyor. Bu kart ayrıca restoran ve turlarda indirim sağlıyor.
Şehir içi bilet tek yön 1.80 euro, günlük bileti ise 5.30 euro. Biletlerin süresi gece 3’te doluyor.

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Mart 2018 sayısında yayımlandı.