Bir garip iş görüşmesi

Pek fazla iş görüşmesine gitmedim ama gittiklerimden bir tanesinde – full time bir pozisyon için gittiğim ikinci iş görüşmemdi sanırım – çok klasik bir soruya öyle gerzekçe bir cevap verdim ki muhtemelen hayatım boyunca unutmayacağım.

didiBüyük bir bankanın dijital pazarlama alanında bir pozisyon içindi görüşme. Sohbet boyunca işin ne kadar yoğun ve hız gerektirdiğinden bahsettiler. Ardından bana insan kaynaklarının en klasik sorularını sormaya başladılar, o zamanlar benim bu sorulardan pek haberim yoktu bu arada, ve şöyle bir soru geldi: “Kendinde en beğendiğin ve beğenmediğin özellikler neler?”

En beğendiğim özellik için disiplinli olmam, en beğenmediğim içinse yavaş olmam dedim. Yani resmen “Ben yavaşım” dedim! Arı gibi çalışacak birini aradıkları ve o görüşme için bile zar zor vakit ayırabildikleri konuşma hızlarından belli olan iki işverene dedim bunu. İşin daha da kötüsü daha “şım” derken yaptığım yanlışın farkına varmama rağmen bunu düzeltmek için hiçbir girişimde bulunmamam oldu. “Ama işimi zamanında teslim ederim, yavaşlıktan kastım mükemmeliyetçilik” gibi cümleler kurmak istiyordum ve neden bilmem, bunun yerine sessizce oturdum. Ben yavaşım, şım, şım, şım…. Sanki plazadaki herkes bir anda işini gücünü bırakıp bana kulak kesilmiş gibi hissettim ve olduğum yerde taş kesildim. Sanırım o sırada beynimdeki kontrol panelini yöneten beş duygu da panikten paralize olmuşlardı.

Tabii işi alamadım. Görüşmeden çıktıktan sonra da kendime çok kızdım ama olan olmuştu artık.

Bu benim şimdiye kadar yaşadığım en garip iş görüşmesi anım. Sayfaları çevirdikçe Serious bölümümüzde daha da garip bir anıyla karşılaşacaksınız. Biz bu anıya internette denk geldik ve “hepimiz bu tür anılarımızı paylaşsak nasıl olur, ortaya kim bilir neler çıkar” diye merak ettik. Eğer garip bir iş görüşmeniz olduysa ve cünyır okuyucularıyla paylaşmak isterseniz junior@campaigntr.com’a yazın, yayınlayalım. Adınızı paylaşmak istemezseniz takma bir isimle de yazabilirsiniz.

Bu ayki kapağımıza gelince; İllüstratör ve Graffiti Sanatçısı Furkan Nuka Birgün, Ağustos sayımız için sistem içindeki bir cünyırın dönüşüm hikayesini resmetti. Şu sıralar harıl harıl bir çizgi roman projesi üzerinde çalışan Furkan’a bu süreçte kapağımızı da yaptığı için buradan ayrıca teşekkürler. Kendisiyle ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Inspiration sayfalarındaki röportajımıza ve işlerine göz atabilirsiniz.

Keyifli okumalar, 30 yaş üstüne de 🙂

 

Didem Öner

JR. Yayın Yönetmeni

 

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Ağustos 2015 sayısında yayınlandı.