Canon Avustralya, Bring Your Curiosity kampanyasıyla size merakınızı kovalatıyor

Canon Avustralya, Bring Your Curiosity isimli kampanyasıyla ülkesinden hiç çıkmamış insanları meraklarını kovalayabilecekleri seyahatlere gönderiyor.

Kampanya fotoğraf makinesinin bir reklamını yapıyor olsa da, öne çıkan insanların yaşadıkları oluyor. Dünyanın yalnız kıtası Avusturalya’yı ve içerisinde yaşayan meraklı insanları hedef alan kampanya, kişilerin ülkelerinden çıkıp hayatın farklı yönlerine tanık olmalarını sağlıyor.

Şimdiye kadar iki kişiyi seyahate gönderen kampanya yaş veya cinsiyet sınırlamasına girmiyor, insanlar meraklı olsun yeter. Kampanyaya girenler ise 72 yaşındaki Irene Zagoridis ve 27 yaşındaki Peter.

Irene’in Yolculuğu

Irene’in soyadı size tanıdık gelmiş olabilir, çünkü kendisi Yunanistan doğumlu. Ama Yunanistan’dan 4 yaşında ayrılmış ve en son oraya gittiğinde sadece 9 yaşındaymış. Avustralya’ya gidip oraya yerleşen Irene yıllar boyu ailesi ile ilgilenmiş ve doğduğu yere gitme şansı bulamamış. Ancak 60 yıl sonra bu şansı yakalayan Irene, Yunanistan’da gerçek dışı bir zaman geçirdiğini söylüyor.

Hayatım boyunca deniz aşırı çok az seyahet ettim ve dışarıda ne olduğuna dair çok da bir merakım yoktu. Heralde hayatımda ki her şey planlı olduğundan: Düğünümden ve evliliğimden tutun çocuklarıma ve aileme kadar. Canon bana bu teklifi yaptığında kendim için bir değişiklik yapmaya karar verdim!”

Tarihi alanları, kafeleri, doğum günleri fotoğraflayan, gezen Irene çocukluğunun çok küçük bir kısmını orada geçirmiş olsa da kendine yakın hissettiği şeyler bulabilmiş.

Peter’ın Yolculuğu

Seyahate çıkan ikinci kişi ise 27 yaşındaki Peter. Zamanın çoğunu büyükannesi ve babasına  bakmakla geçiren Peter ülkeden çıkmak için zaman bulamamış. Hayatının ilerlediğini ve geride kaldığını hissettiğini söyleyen Peter “Hayatında bir defa çıkacak bir fırsat” olan bu seyahati heyecanla kabul etmiş.

Canon Peter’ın Irene’den farklı bir macera yaşamasını istemiş olmalı ki onu Etiyopya’ya yollamış. Orada üç farklı kabileyi ziyaret edip bir süre aralarında yaşayan Peter şaşkınlığını ve heyecanını “Doktora gidip aşılarımı yaptırmadan önce bunların hepsi bir hayal gibiydi” sözleriyle açıklıyor.

Kabilelerin kültürleri, yaşayış tarzlarını öğrenen ve onların bir süre parçası olan Peter çekimlerini sadece kendisi yapmamış. Elindeki kamerayi bazen beraber yaşadığı insanlara vermiş ve onların objektifine çıkmış.

“Kamera insanlarla bağ kurmama yardım etti ve onlara açılmamı sağladı. Gezdikçe daha da rahatladım ve kabilelerden yeni şeyler öğrendim. Onların kahvesini içtim ya da onlarla dans ettim.”

Eğer Irene ve Peter’ın yolculuklarını kendi ağızlarından okumak isterseniz bu adresleri ziyaret edebilirsiniz.

Kaynaklar: LittleBlackBook, Canon Avustralya