Çin’in yeni kredi sistemi ile Black Mirror gerçek oluyor

2020’de zorunlu hale gelmesi planlanan Çin’in yeni kredi sistemi ile Black Mirror dizisinin “Nose Dive” bölümü gerçek oluyor.

Nedir bu kredi sistemi derseniz de cevap basit: Vatandaşlar yaptıkları eylemlere göre hükümetleri tarafından değerlendirilecekler ve eğer sonuçlar iyi ise de kredi kazanacaklar. “Zhima Credit” adlı sisteminde, vatandaşlar 350 ile 950 arasında puan toplayabilecekler.

Çin hükümeti, “Sosyal Kredi Sistemi”ni oluşturabilmek için büyük Çinli şirketlerden yardım alacak. Bu şirketlerin ise arasında mesajlaşma uygulaması WeChat, finansman ve sigorta şirketi Sesame Credit, ve Alibaba’nın AliPay’i var. Şirketlerden toplanan verilerle vatandaşlar beş kriter altında değerlendirilecekler. Kriterler şöyle: kredi geçmişi, kişisel karakteristikler, davranışlar, insan ilişkileri ve başarı potansiyeli.

Sesame’nin teknoloji direktörü Li Yingyun “Örnek olarak, günde on saat video oyunları oynayan birisinin durağan olduğu, sık sık bebek bezi alan birisinin de sorumluluk alabilecek bir ebeveyn olduğu kabul edilir” diye açıkladı.

Sistemi kullananlar belirli kredi hedeflerine ulaştıklarında günlük hayatlarında nakit borca erişim kolaylığı, hastane sırasında azalmalar, daha ucuz toplu taşıma gibi kolaylıklarla ödüllendirilecekler. Kredisi az olan kullanıcılar ise cezalandırılacak, kullandıkları internet daha yavaş olacak, restoranlarda yemek yiyemeyecekler ve hatta “ciddi bir onursuzluk” gösteren vatandaşlar bir sene boyunca ne uçak ne de trenle seyahat edebilecekler.