Çizer Disney prenseslerini kariyer kadınlarına dönüştürdü

Prensesler, fantastik alemlerde baş kahraman olsalar da modern zamanın çocukları için güzel örnekler sayılmazlar, günümüze uygun bir örnek ve ilham olabilmeleri için ise bir çizer Disney prenseslerini kariyer kadınlarına dönüştürmeyi akıl etmiş.

Pamuk Prenses-Psikolog “Pamuk Prenses her zaman düşünceli, şefkatli ve ihtiyacı olanlara yardım elini uzatan biri oldu. Bu özelliklerini ve sıkı çalışması bir araya getirerek psikoloji alanında doktora yaptı ve akıl sağlığı alanında öncülerden birisi oldu. Yıl boyunca araştırmalarını konferanslarda sunan Pamuk Prenses ona ihtiyacı olan hastalarıyla da ilgilenmekten vazgeçmedi.

Çizer, Mark Burt, bir müşterisi için yaptığı çalışmada Disney prenseslerini kariyer kadınları olarak hayal etmiş. Yaptığı çalışma ile çocuklara ve Disney filmleri ile büyüyen herkese örnek ve ilham alabilecekleri karakterler sunmuş.

Burt, müşterisi Simple Thrifty Living ile birlikte çalışıp hangi prensesin ne tarz bir kariyeri olacağına beraber karar vermişler. Burt süreci “Prenseslerin, filmlerde yaşanan olayları ve kişiliklerini göz önüne alarak, hangi kariyerlere sahip olabileceklerine karar vermek için Simple Thrifty Living’deki iş arkadaşlarımla beraber çalıştım. Bu kadınları güçlü karakterler olarak görmek istediğimizin farkındaydık bu yüzden yaptığımız seçimleri sadece kişilikleri ve geçmişleri üzerinden değil ayrıca projenin konusuna uygun olacak şekilde belirledik” diye açıklıyor.

Belle-Üniversite Yöneticisi “Belle için hayatta kırsal yaşamdan çok daha fazlası vardı. Kitaplara ve bilgiye olan aşkından ilham alarak Belle akademiye gitmeye karar verdi. Eğitim doktorasını yaptıktan sonra, Belle, büyük bir üniversitenin yönetici pozisyonlarından birisine atandı. Şimdiyse herkes için eşit ve karşılanabilir eğitim için mücadele veriyor.”

Burt’un çizimleri prensesleri nörologdan tutun Olimpik sporcuya kadar birbirinden farklı ve ulaşılması zor mesleklerde betimliyor. Bu çizimlerin içerisinde ayrıca prenseslerin kariyerlerine nasıl ulaştıklarını ve kariyerleri süresince neler başardıklarını anlatan kısa hikayeler de yer alıyor.

Burt’un çalışmalarından birkaçı şöyle:

 

Rapunzel-Nörolog “Rapunzel doğduğu günden beri iyileştirme gücüne sahipti. Gelecekte eşi olacak Eugene Fitzherbert’ı kurtardıktan ve asil ailesiyle bir araya geldikten sonra, Rapunzel, tibbi bir okula gitti ve nöroloji alanında doktora yaptı. Şimdiyse hayali olabildiğince fazla insana yardım edebilmek.”

 

 

 

Yasemin-Birleşmiş Milletler Elçisi “Yasemin her zaman doğru olan ve değişmesi gereken şeyler için mücadele verdi-o kazanılması için var olan bir ödül değil. Doğuştan politikacı, şimdi ülkesi Agrabah’ı Birleşmiş Milletler kürsüsünden temsil ediyor. Öncelikli insiyatifleri ise küresel anlamda kadın haklarını savunmak.”

 

Merida-İki farklı alanda Olimpiyat Sporcusu (Okçuluk ve Binicilik) “Merida kendi evliliği konusunda mücadele verdi, neden Olimpiyatlarda mücadele vermesin ki? Hem okçulukta hem de binicilik de yetenekli olan Merida ülkesini temsil etmek için farklı kategorilerde yarışıyor. Çoktan birkaç altın madalya kazandı ama 2020 Tokyo olimpiyatları’nda daha fazla kazanmayı hedefliyor.”

Burt’un çalışmalarını beğendiyseniz onu Instagram ve Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz.

Kaynak: MyModernMet