Da Vinci’nin en eski çalışması bulunmuş olabilir

İtalya’da bir profesörün iddiasına göre, Leonardo da Vinci’nin en eski çalışması bulundu. Söz konusu eserde, da Vinci kendisini Başmelek Cebrail olarak resmediyor.

İtalyan professör Ernesto Solari, çarşamba günü Roma’da gerçekleştirdiği bir konferansta ilgi çekici bir iddia öne sürdü: “Leonardo da Vinci’nin en eski eseri gün yüzüne çıktı!”.

İddiaya göre Solari’nin konferansta gösterdiği eser Leonardo da Vinci’nin 18 yaşında ortaya çıkardığı bir otoportre idi. Portrede, da Vinci kendisini Başmelek Cebrail olarak resmediyor.

Solari’nin dediğine göre, yaptığı termolümünesans testi, eserin sanatçının dönemine ait olduğunu doğrulamış. Ayrıca el yazısı uzmanı Ivana Bonfantin ile beraber çalışarak eser üzerindeki yazıları deşifre etmiş. Yazılar, da Vinci’nin imzası ve “Ben, Leonardo da Vinci, 1452 doğumlu, 1471’de kendimi Başmelek Cebrail olarak temsil ettim” diye bir nottan ibaret. Eser şu anda Ravello şehrinde yaşayan bir aileye ait.

İleri gelen bir da Vinci akademisyeni çalışmanın güvenilir olmadığını öne sürdü. Oxford profesörü Martin Kemp, Solari’nin öne sürdüğü kanıtlardan bazılarının eserin gerçek olmadığına dair kanıt olduğunu söyledi. “Eğer bir eser Leonardo da Vinci tarafından imzalandıysa o eser onun değildir.”

Kaynak: Artsy