“Dünyanın en büyük” Banksy sergisi sanatçı tarafından onaylanmamış

13 Haziran’da Steve Lazarides tarafından açılan “dünyanın en büyük” Banksy sergisi sanatçı tarafından onaylanmamakla kalmayıp hayranların da tepkisini çekti.

Banksy’nin eski temsilcisi, Steve Lazarides “dünyanın en büyüğü” olarak adlandırdığı bir Banksy sergisi açtı. Sergi, Banksy’nin toplam değeri 35 milyon doları aşan 80 farklı eserini içeriyor. Eserler arasında çokça bilinen Balloon Girl ve Laugh Now da var.

Balloon Girl

Sergi, sitesinde yapılan tanıtımda, “Bu gerçekten çok özel bir sergi, bu kadar çalışmayı bir arada başka bir zaman göremezsiniz. Sergi bittikten sonra, sanat eserleri dünyanın çeşitli yerlerindeki 40 farklı koleksiyoncusuna geri verilecek ve bir kere daha aynı yerde gösterilme şansları gayet az” diye pazarlandı.

Laugh Now

Banksy’nin hayranları her ne kadar sanatçının çalışmalarını görmek istese de bir çoğu sergiye gitmeye gönüllü değil. Çünkü, çalışmalarından da anlaşılabileceği gibi, Banksy kapitalizmden nefret ediyor. Ama Lazarides’in gerçekleştirdiği sergi ise ironik olarak tam da bu amaca hizmet ediyor.

Serginin ücretli olması bir şey ama hayranları asıl sinirlerdiren serginin sanatçı tarafından onaylanmamış olması. Yani gerçekleştirilen şey tamamıyla sanatçının istekleri ve görüşleri aksine yapılan bir hareket.

Durum böyle olduğu için de Banksy’nin hayranları sergiyi kınamaktan geri kalmamış; Twitter kullanıcısı ‘sungmanitul958’ “[Sergi] ücretli olmamalı! Adamın yarattığı sanat herkesin görebilmesi için yaratılmış, kazanç için değil. Eğer organizatörlerin umurundaysa kazançlarını bağışlamalılar…” diyor.

Kanadalı radyo yapımcısı Aron Papernick ise serginin tanıtım yazısına “Dünyanın En Büyük Banksy Sergisi’ni ben çoktan gördüm. İsmi ‘Londra BK; 2000’lerin Başları’ idi” tarzında gönderme yaparak sergiye sitem etti.

Lazarides ise anti-kapitalist sanatçının sergiye karşı çıkacağına ikna olmuş değil. CBC News ile yaptığı bir görüşmede söylediğine göre Banksy, eserlerinin “rastgele bir bodrumdansa” tek bir yerde gösterilmesini istermiş.

“Günün sonunda, bugün burada gösterilen her eser daha önce bir şekilde pazarlandı; baskılar, portreler satıldı.”

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Banksy’nin eserleri ile dolu bir sergiye katılır mıydınız?

Kaynak: DesignTaxi