Genç illüstratörler Anadolu Rock için birleştiler

Türkiye’de 60’lı ve 70’li yıllarda üretilen rock müziği parçalarını gönüllü illüstratörlerin çalışmalarıyla birleştiren Anatolian Rock Revival Project sergisi, bu hafta sonu Souq Karaköy‘de gerçekleştirilecek.

Anatolian Rock Revival Project, Anadolu Pop ya da Anadolu Rock olarak bilinen müziğin hem yurt içinde hem de yurt dışında daha çok bilinmesini amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesi.

Aslında Türkiye’de rock müziğin tarihi oldukça eskilere dayanıyor. 60’lı 70’li yıllarda ülkenin dört bir yanından inanılmaz gruplar/şarkıcılar çıktı: Mavi Işıklar, Erkin Koray, Moğollar, Silüetler, Cem Karaca ve Apaşlar, TPAO Batman Orkestrası ve Hardal gibi isimler, benzersiz eserler verdiler. Ama bu şarkılar maalesef günümüze kadar ulaşamıyorlar, bugün de pek bilinmiyorlar.

Müzikle görsel sanatları birleştirerek yeni bir dil yaratmayı amaçlayan Anatolian Rock Revival Project’in tohumları, Fikr’et tarafından başlangıçta 7 kişilik bir gönüllü grubu tarafından atıldı. Bugün ise katılımcı sayısı sürekli artıyor. Kâr amacı gütmeyen bu projede her hafta başka bir illüstratör başka bir şarkı için poster hazırlıyor.

Şimdiye kadar Zeynep Başay, Murat Kalkavan, Kaan Bağcı, Mert Tügen, Ethem Onur Bilgiç, Berkay Dağlar, Furkan “Nuka” Birgün, Sedat Girgin, Can Güven ve Cem Haşimi’nin işlerine yer verilen projede, yakın zamanda şarkılar için klipler de üretilmeye başlanacak. Gönüllülük usulü çalışılan proje, güzel işler üretmek isteyen yeni katılımcıları da bekliyor.

İşlerin üzerindeki kodlar, akıllı telefon sahiplerinin şarkıları poster üzerinden dinlemesini sağlıyor. Böylece kullanıcılar, illüstrasyonla ilişkili müziğin tadını aynı noktada çıkarabiliyor. İlk kez sizlerin kağıtta gördüğü bu işler, pek yakında dünyanın dört bir yanında duvarları süslemeye başlayacak.

Silüetler - Lorke Lorke

Özdemir Erdoğan - Aç Kapıyı

Grup Çığrışım

Arif Sağ

Derdiyoklar İkilisi - Ötme Bülbül

Haramiler - Aya Bak Yıldıza Bak

Hardal - Bir Yağmur Masalı

Tpao Batman Orkestrası - Sarhoş Martılar

Selda Bağcan

Künye

Fikir/Kürasyon: Gökhan Yücel (Fikr’et)
Koordinasyon: Ali Garan, Zeynep Başay
Kurumsal Kimlik: Zeynep Başay

Kaynak: cut-online