Genç reklamcılar Instagram sansürüne karşı

Instagram, kadınların üstsüz fotoğraf paylaşmalarını kısıtlayarak memelerini göstermelerine karşı çıplaklık politikası uygulamaya başladığından bu yana oldukça fazla olumsuz tepkiyle karşılaştı. Şimdi de üç reklamcılık öğrencisi yasakları atlatmanın yaratıcı bir yolunu buldu.

Altı ay önce Miami Ad School öğrencileri Evelyne Wyss, Marco Russo ve Morgan-Lee Wagner,  “Genderless Nipples” adında bir Instagram hesabı açtılar. Bu hesapta, bir kadına veya bir erkeğe ait olduğu ayırt edilemeyecek kadar yakından çekilen meme fotoğrafları paylaşılıyor. Şu anda 69 binden fazla takipçiye sahip @genderless_nipples’ın takipçi sayısı gün geçtikçe artıyor.

24 yaşındaki Wyss, cinsiyet, cinsellik ve sansür üzerine konuşma başlatmak için ekibin bu hesabı açtığını açıklıyor. Kadın memesi ve erkek memesi arasında gerçek bir farkın olmadığını söyleyen Wyss, erkekler sansüre uğramazken kadınların uğramasını doğru bulmuyor.

“İnsanların neyin cinsel olup olmadığına dair algılarını zorlamak istiyoruz” diyen genç öğrenci, “Reklamcılıkta olmanın iyi tarafı, medya sayesinde yankı uyandırabilir ve iyi akımları destekleyebilirsiniz, biz de tam olarak bunu yapıyoruz” diye ekliyor.

Yaptıklarının da işe yaradığını aldıkları yorumlardan görebilirsiniz. Bazı paylaşımlarının altında onlara destek verenlerden veya cinsiyeti tahmin etmeye çalışanlardan gelen 300’den fazla yorum var. Wyss, yorumlar sayesinde de projenin hedefine ulaştığını görebildiklerini açıklıyor çünkü tahminlerin %60-70’i yanlış oluyor.

Geçtiğimiz sene New York’taki Ogilvy & Mather’da yaptıkları staj döneminde tanışan üç öğrenci, takipçilerini de projeye dahil edebilmek için onlardan da fotoğraf göndermelerini istediler. Tek koşulları da memelerin “kılsız ve sert” olmaları, bu sayede “Instagram için bunu daha da zorlaştıracaksınız.” Wyss’in söylediğine göre Genderless Nipples, email ve Instagram üzerinden her gün 150’den fazla mesaj alıyor.

You wanna be part of our change?! Send us that nipnip!????? (completely anonymous!)

A photo posted by Genderless Nipples (@genderless_nipples) on

Instagram’ın yanlışlıkla bir erkek fotoğrafını kaldırması üzerine hesap yöneticileri gelen uyarının ekran görüntüsünü “Instagram, erkek ve kadın memesini ayırt bile edemiyorsun. Kim yapabilir!? Birbirine bu kadar benzedikleri halde neden kadın memelerini sansürleyerek sinir bozuyorsun?” mesajıyla paylaştı.