Hangi ajansta staj yapmalı? – 5

Reklamcılık ve pazarlama alanında çalışmak isteyen üniversite öğrencilerinin ve yeni mezunların kafasını kurcalayan bir sorun olan “staj” meselesini incelemeye devam ediyoruz. Sektöre etkileyici bir başlangıç yapmak isteyen gençlerin nereye, nasıl, kime, hangi şartlarda başvurabilecekleri konusundaki kafa karışıklıklarını gidermek için ajanslara 6 soru sorduk:

1- Yaz dönemi için başvuru almaya ne zaman başlıyorsunuz? Ne kadar sürüyor ve staja gelen kişinin en az ne kadar kalması gerekiyor?

2- Kimler başvurabilir?

3- Hangi departmanlara stajyer alıyorsunuz? Bu departmanlara göre onlardan beklentileriniz neler oluyor? Nasıl seçiyorsunuz?

4- Bir stajyer sizin ajansınızda neler öğrenebilir?

5- Çalışma saatleriniz nasıl? (Düzenli veya düzensiz diyebilirsiniz)

6- Staj için nereye başvurabilirler?

Serimiz farklı ajanslarla devam edecek. Haberin birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerine linklerden ulaşabilirsiniz.

Manajans/JWT

Duran İş Merkezi, Levent

1. Kış aylarında staj programlarımız başvuru alıyor ve bahar aylarında kontenjanlarımız doluyor.

2. Pazarlama İletişimi ile ilgili eğitim görenler öncelikli, sokaktaki insanın aklını ve duygularını anlamayı kendine dert edinmiş, analitik düşünmeyi biraz öğrenmiş, daha fazlasını merak eden herkes başvurabilir.

3. Yaratıcı, Müşteri İlişkileri, Strateji başta olmak üzere her bölüme stajyer alabiliyoruz.

4. Bir fikrin yolculuğunu görebilir, istekliyse bu yolculuğun duraklarını, zorluklarını ve kolaylaştırıcı yollarını öğrenebilir.

5. Çalışma saatlerimizi bir reklam fikrinin beslenebileceği hayat tecrübesini çalışanlarımıza sunabilecek esneklikte tutmayı hedefliyoruz.

6. Bu yaz için yerimiz yok ama gelecek sene için mail adresimiz insan.kaynaklari@jwt.com

————————————-

BLAB

Gazeteciler Mahallesi, Esentepe

1. Biz stajyerlik müessesesine farklı bakıyoruz. Bizim için önemli. Şu an kadromuzdaki çalışanlarımızın çoğunu biz yetiştirdik, çoğu da stajyerlikten yetişti. Yaz dönemi için bir kontenjanımız bu nedenle yok. Kapımız her dönem deneyim kazanmaya, öğrenmeye hevesli, yetenekli gençlere açık.

Alt sınır stajyerin kendi tasarrufudur ama BLAB’da 2 aydan fazla staj yaptırmıyoruz. 2. ayın sonunda her iki taraf da memnun ise kadromuza alıyoruz sevgili stajyerimizi ki o zaman da kendileri stajyerimiz değil ailemizin bir parçası oluyor. Jünyır, elti gibi kayınço gibi bir şey ilk etapta.

2. Herkes başvurabilir ama herkesi almıyoruz. Bize bir ışıltısını göstermesi lazım. Bazen mail’e yazdığı küçük bir şaka bile yeterli oluyor. Fırlama tipleri tercih ediyoruz ama içine kapalı, asosyal, tuhaf tiplere de bir zaafımız var. Onların içinden çok kaliteli bazı metaller ve değerli taşlar çıkıyor, işliyoruz.

3. Yaratıcı departmana stajyer alıyoruz. Heves en önemli beklentimiz.

4. “Dayakla Çok Güzel Öğreniyorum” isimli bir staj programımız var. Burada stajyerler kaliteli bir dayak eşliğinde fikrin ne olduğunu, iyi fikrin heyecanını, fikir bulamamanın insanın karnına nasıl bir ağrı saplayacağını öğreniyorlar. Fikrin ne kadar değerli bir şey olduğunu öğreniyorlar. Bu programı başarıyla tamamlayanlar “Anamın Babamın Etmediğini Siz Ettiniz” isimli bir başka programa geçiyorlar.

5. İşi olmayan çıksın prensibine dayalı düzenli bir düzensizlik. Pazartesileri sunum yapmıyoruz. Hafta sonu çalışmıyoruz. Tatilleri bağlıyoruz. Perşembe günleri mükellef kahvaltımız, Cuma günleri mutlu saatlerimiz, danslı gösterilerimiz var. Binamızın alt katında sahnemiz var. Orada mini konserler, şovlar ve daha neler neler var.

6. gel@blabistanbul.com

————————————-

SesliHarfler

Karper Plaza, Şişli

1. Tüm yıl boyunca başvurular sürüyor. Biz stajyerleri, yaz stajyeri veya uzun zamanlı stajyer olarak ayırmaktan çok ajansa olan katkıları ve onlara neler sunabileceğimize göre değerlendiriyoruz. Staj kağıdı imzalamak için stajyer almaktan çok, ekibimize katılacak yeni yetenekler arıyoruz. Bu yüzden de süre, bu kriterlere göre değişkenlik gösteriyor.

2. Geleceğini reklamcılık üzerine kurmak isteyen, bir fikir duyduğunda heyecanlanan ve masasında saklanmaktan çok bu ajansın ve hedeflerinin bir parçası olmak isteyen herkes başvurabilir.

3. Sıklıkla sosyal medya, kreatif ekip ve müşteri ekibi önde olmak üzere tüm departmanlarda stajyer alıyoruz. Bazen de bu stajyerler, ajans içinde yaşadıkları deneyime göre pozisyonlarını değiştirebiliyorlar. “Kimler başvurabilir” başlığı altındaki cevap, seçim kriterleri ve beklentiler için de geçerli.

4. Farklı düşünceleri ve bakış açılarını fikrin kimden çıktığına bakmadan, aynı hedefe ulaşmak için kullanan, iyi bir iş çıkarmak için tartışmaktan çekinmeyen insanlarla çalışmayı öğrenebilirler. Yoğun temponun, bir iş için gerçekten heyecanlandığınızda, kaçtığınız bir durum olmaktan çıkıp, bireyi mesleki anlamda nasıl beslediğini de görme imkanı bulabilirler.

Bunlarla birlikte global bir network’e bağlı olan bir “tam hizmet ajansı” çatısı altında çalışmanın avantajlarından yararlanabilir; planlamadan, yaratıcı sürece, üretimden, yayın sonrası yönetimine kadar pazarlama iletişiminin tüm süreçlerine tanık olabilirler.

5. Bir reklam ajansının olabileceği kadar düzenlidir. Bu ibarede “bir reklam ajansının olabileceği kadar” kısmı önemli, zaten bana soracak olursanız bir stajyer, ajansta geçirdiği zamanı iyi değerlendirmek isteyeceği için bu bir kriter olmamalı.

6. Sesliharfler.com.tr altında “bizimle çalışın” sekmesinden, bilgi@sesliharfler.net adresinden veya ajansımıza gönderecekleri yaratıcı bir posta ile ulaşabilirler.

————————————-

Project House

Sun Plaza, Maslak

1. Aslında tüm yıl boyunca başvuru alıyoruz ama ağırlıklı Mayıs-Haziran aylarında görüşmelerimizi tamamlayıp alımları yapıyoruz. Staj süresi de biraz adaya ve ihtiyaca bağlı ama 6 haftadan daha kısa stajlara çok sıcak bakmıyoruz.

2. İş kanunumuzda stajyerin bir tanımı var aslında. Biz de bu tanıma uygun olan; zorunlu ya da zorunlu olmasa da yine okulun gözetiminde staj yapmak durumunda olan adayları kabul ediyoruz ağırlıklı.

3. Project House bünyesinde çok faklı departmanlar var, tümü için farklı kriterlerde staj imkanı sunabiliyoruz ama ağırlıklı yaratıcı ekip, marka yönetimi ve sosyal medya departmanlarına yoğun ilgi oluyor. Aynı şekilde web uygulama ve programlama için de stajyer alımlarımız var.

4. Çok şey öğrenebilir ama biraz adayın kendisine ve öğrenme hevesine bağlı staj dönemini ne kadar verimli geçireceği… Hızlı akan ajans hayatında daha talepkar, girişken, sorumluluk almaya hevesli stajyerler çok verimli bir staj dönemi geçiriyor ve gelecek mesleğini buluyor. Bir kısmı da aslında ajans hayatının ona uygun olmadığını ve farklı bir alana yönelmesi gerektiğini anlıyor. İkisi de aynı ölçüde önemli…

5. Düzenli denebilecek saatlerde çalışıyoruz. Sektör ortalamasının oldukça iyi bir yerdeyiz diyebilirim.

6. cv@ph.com.tr adresine başvurabilirler.

————————————-

Isobar

Süzer Plaza, Şişli

1. Yaz dönemi için staj başvurularını almaya başladık. Herhangi bir süre kısıtlamamız yok ancak staj yapacak kişinin buradan faydalanarak ayrılabilmesi ve ekibe de destek olabilecek seviyeye gelebilmesi icin en az 2 aylık bir staj süresini efektif buluyoruz.

2. Okulu devam eden öğrenciler part-time ya da full-time olarak staja başvurabilirler. Stajyerler okuduğu üniversitenin yazılı onayı doğrultusunda staj yapacağı başlangıç ve bitiş tarihleri, haftada kaç gün işyerinde bulunacağını gösteren zorunlu veya isteğe bağlı staj belgesi getirmek şartıyla çalışabilir.

3. Müşteri ilişkileri, sosyal medya ve kreatif departmana stajyer alıyoruz. Mevcut ekibe destek olarak işi öğrenmeleri ve global bir ajansta çalışma tecrübesi edinmeleri bizim için değerli. Staja başlayacak arkadaşlarımızı insan kaynakları departmanımızın hazırladığı bir workshop gününe dahil ediyoruz ve kendilerine farklı görevler vererek performanslarını değerlendiriyoruz.

4. Çalışacağı departmandaki iş akışları ve işleyişe dair fikir sahibi olacak ve üretilen işe katkı sağlayarak buradan belirli bir tecrübe ve birikimle ayrılacaklar.

5. Düzenli.

6. istanbul@isobar.com‘a staj yapmak istedikleri departmanı yazarak CV’lerini paylaşabilirler.