Hangi ajansta staj yapmalı?

Staj yapmanın ne kadar önemli olduğunu bilen, nereye başvurabileceklerini, başvurdukları ajansların çalışma düzenini, orada neler öğrenebileceklerini merak eden öğrenciler ve yeni mezunlar için, İstanbul’daki 8 ajansa ulaştık ve staj dönemlerini, beklentilerini, sundukları fırsatları ve çalışma saatlerini sorduk.

Gençlerin kafa karışıklığını gidermek için ajanslara sorduğumuz sorular şöyle:

1- Yaz dönemi için başvuru almaya ne zaman başlıyorsunuz? Ne kadar sürüyor ve staja gelen kişinin en az ne kadar kalması gerekiyor?

2- Kimler başvurabilir?

3- Hangi departmanlara stajyer alıyorsunuz? Bu departmanlara göre onlardan beklentileriniz neler oluyor? Nasıl seçiyorsunuz?

4- Bir stajyer sizin ajansınızda neler öğrenebilir?

5- Çalışma saatleriniz nasıl? (Düzenli veya düzensiz diyebilirsiniz)

6- Staj için nereye başvurabilirler?

Staj dosyamız, farklı ajanslarla devam edecek. İlk 8 ajanstan gelen cevapları aşağıda okuyabilirsiniz.

1. Alafortanfoni

Ahi Evran Caddesi, Ata Center, Maslak

Başvuru almaya Nisan ayında başlıyoruz. Staj süresinin, stajyerin performansına bağlı olmakla beraber, en az 6-8 hafta olmasını tercih ediyoruz.
Stajın stajyerlere gerçekten faydalı olabilmesi için üniversitelerin 3. veya 4. sınıfa geçen adayları staja alıyoruz. Böylece hem akademik bilgilerini pratiğe dökme hem de eğer iyi bir staj dönemi geçirirlerse bizimle birliktelikleri devam etme fırsatları oluyor.
Strateji ekibi, Yaratıcı Ekip (hem yazar hem çizer), Motion Design ve Yazılım ekiplerine stajyer alıyoruz. Doğal olarak farklı departmanlar farklı yetkinlikler gerektiriyor. Tüm departmanlar için ortak beklentimiz; reklamcılığa ve interaktif dünyaya duyulan sonsuz bir merak ve öğrenme azmi. Bunun dışında, her departmanda değer üretebilmeye dair temel yeterlilik ve yetkinlikleri de bekliyoruz. Yaratıcı departmanlar için portfolyolar ile yaptığımız ön eleme sonrası verdiğimiz brief’e geri dönüşlere göre adaylarımızı seçiyoruz. Teknik departmanlarda ise vereceğimiz mini bir ödev/projeye yapılan geri dönüşe göre değerlendirme yapıyoruz.
Staja başlayanların bizden alacakları en temel fayda, yaratım ve üretim süreçlerinin gerçekten aktif ve değerli bir parçası olmayı deneyimlemek. Stajyerlerimiz, beraber çalıştıkları Senior’dan hem işe dair eğitim, hem de onunla birebir çalışarak mentorluk alıyor. Üstelik, ekipleriyle birlikte gerçek projelerde aktif rol alarak gerçek dünya deneyimi kazanıyor.
Çalışma saatlerimiz düzenli.
Başvuru için: slm@alafortanfoni.com

 

2. Promoqube

Esentepe Mahallesi, Harman 1 Sokak, Şişli

Mayıs itibarıyla başvuruları değerlendirmeye başlıyoruz. Stajyerlerimizi 3 aylık bir süre için alıyoruz ve bu süreyi bizimle geçirebilecek adayları tercih ediyoruz.
Öncelikli tercihimiz üniversite 3. veya 4. sınıf öğrencileri. Ancak aynı zamanda yeni mezun CV’lerini de stajyer alımı sürecimize dahil ediyoruz.
Sadece kreatif departmanımıza stajyer kabul ediyoruz. Bugüne kadar birçok stajyerimizi staj sonrasında işe aldık. Bu konuda iyi bir adres olduğumuzu düşünüyoruz. Dijital iletişim dünyasına ilgili tasarımcılara ve metin yazarı pozisyonlarına ilgisi olan, bu alanda eğitim almış adaylara açığız. Görüşmeleri ilgili birimlerin sorumluları yapıyor, kendi insiyatiflerine göre stajyerimizi seçiyorlar.
Stajyer arkadaşımızın kreatif ekipte yer alan diğer görev arkadaşlarından hiçbir farkı olmuyor. Bu nedenle bilgi/tecrübe edinme isteği ne kadar çok ise o kadar çok şey öğrenecektir.
Çalışma saatlerimiz 9.00 – 18.30 ve genelde buna uymaya çalışan bir ajansız.
Adaylar info@promoqube.com adresimize CV’lerini iletebiliyorlar. Ayrıca stajyer alım dönemlerimizde kariyer.net’te de ilanlarımız oluyor; oradan da başvuru yapabiliyorlar.

 

3. Fakülte İstanbul

Şahkulu Mahallesi, Serdar-ı Ekrem Sokak, Beyoğlu

Yılın her döneminde stajyer kabul ediyoruz, staj süresi pozisyona göre farklılık gösteriyor.
Tam zamanlı devam edebilecek adaylar başvurabilir.
Tüm departmanlarımız staja açık, kendilerini gösteren adayları işe alıyoruz.
Sunduğumuz fırsatlar, senior bir ekiple dirsek temasında çalışma ve birebir hayata geçecek işler üretme deneyimi; hız ve yaratıcılığı aynı potada eriterek multi fonksiyonelliği ortaya koymak.
Çalışma saatlerimiz düzenli.
Başvuru için: info@fakulteistanbul.com

 

4. McCann İstanbul

Büyükdere Caddesi, Ecza Sokak, Levent

Mayıs’ın ilk haftasından itibaren başvuruları alıyoruz. Staj süresini, öğrencinin okuduğu bölümdeki staj yönetmeliği belirliyor. Ancak en az 40 işgünü olmasını ve hafta içi 5 tam gün gelebilmelerini tercih ediyoruz.
İletişim veya fakültelerinin ilgili bölümlerinde okuyan, öğrenmeye ve çalışmaya istekli, zorunlu stajı bulunan öğrenciler başvurabilirler.
Kreatif, müşteri ilişkileri ve stratejik planlama departmanları için uygun adayları değerlendiriyoruz. Adaylardan yoğun iş temposuna uyum sağlayabilmelerini ve reklamcılığa ilgili olmalarını bekliyor, değerlendirmelerimizi öğrenme ve katma değer sağlama isteklerine göre şekillendiriyoruz.
Stajyerler burada, global bir reklam ajansının iç yapısını, departmanlar arasındaki iletişim ve süreç işleyişini rahatlıkla anlayabilir; reklamcılıkla ilgili merak ettikleri her şeyi çalışma arkadaşlarına veya ilgili yöneticilerine sorarak öğrenebilirler. Bunun dışında gelişimleri için projelere dahil edilir ve bazı çalışmalar için onlardan hazırlık yapmaları istenir; çünkü tüm stajyerlerimiz bizim için potansiyel junior adaylardır.
Çalışma saatlerimiz yoğunluğa ve projelere göre esneklik gösterebiliyor ancak düzenli olarak 09.00 – 18.00 arasındadır.
ik@mccann.com.tr adresine ilgi duydukları bölümü belirterek CV’lerini iletebilirler.

 

5. Karbonat

Levent Mahallesi, Levent Caddesi, Levent

Yaz dönemi stajları için başvurular sürekli geliyor, biz vakit buldukça inceliyoruz, ama asıl değerlendirme ve operasyonu Mayıs gibi yapıyoruz. Staja gelen birisi için bizim önerimiz minimum 1.5-2 ay kalmaları.
Üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan kişiler, ya da reklamcılığa hakikaten gönül vermiş, farklı bir bölümde okusa da reklamcı olma hayali olan reklamcı ruhlu kişiler başvurabilirler.
Hemen hemen her departmana stajyer alabiliyoruz, bu biraz da gelen başvurularla ilgili oluyor. Uygunluk olduğu sürece departman ayırmaksızın başvurunun uygunluğuna göre değerlendirme yapıyoruz. Alt yapıya önem veren bir ajansız, bu sebeple potansiyeli olan stajyerler alıyoruz ve ciddi anlamda yetiştiriyoruz, beklentilerimiz haliyle yüksek oluyor.
Burada gençler, reklamcılığın geleceği olan Hybrid reklamcılığın DNA’sını çok net öğrenebilir. Bunun dışında normal bir reklam ajansında ne öğreniyorsa onu öğrenecektir. 🙂
Çalışma saatleri son derece düzenli bir ajansız.
Başvuru için: co2-3@karbonat.com

 

6. Titrifikir

Levazım Mh. Korukent Sitesi, Koru Sokak, Levent

Yaz kış ayırmıyoruz. Yeni beyinlere, yeni fikirlere, taze bir bakış açısına her zaman ihtiyaç var. Elimizden geldiğince ve elbette yerimiz yettiğince, staj yapmak isteyen tüm arkadaşlara kapımız açık.
Okullu ya da alaylı, içinde bir yerde yaratma ateşi yanan ve bu işe mesai harcamaya, masaya her şeyini koymaya gönüllü herkes başvurabilir.
Yazar ve art tarafında alım yapıyoruz ağırlıklı olarak. Kaldı ki talep de o yönde.
Burada bir stajyer ile bir kreatif direktör arasındaki tek fark tecrübe. Patronla stajyer arasında sadece bir cam kapı var. Stajyerimize asla “bu brief ona fazla” mantığıyla yaklaşmayız. Her brief’i verir, her türlü işte kas güçlerini gösterme şansı sunarız. Bunun, onların tecrübe kazanması için önemli olduğunu düşünüyoruz. Özetle, burada görünmez değiller.
“Çalışma saatleri” derken? 🙂
Başvuru için: cv@titrifikir.com

 

7. Jeton İletişim

Kemeraltı Caddesi, Galata İş Merkezi No:30-1A K:4-5-6 Karaköy

Yaz dönemi ve kış dönemi olmak üzere stajyer alımlarımız 2 zamanlı oluyor. Ders günleri uygun olan birçok arkadaşımız kış dönemi boyunca da bizimle birlikte olabiliyor. Minimum 3 ay, maksimum 6 ay sürüyor bu birliktelikler.
Üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan/mezun, iletişime ve pazarlamaya yeterince ilgili, hevesli arkadaşlarımız başvurabilir.
Grafik tasarım, video, müşteri ilişkileri gibi departmanlara stajyer alıyoruz. İçinde olacakları departmandaki görevlerle ya da mesleklerle ilgili merak ve sorumluluk duygusu gibi iki önemli beklentimiz oluyor. Adayımızın heyecanlı, araştırmacı ve dışa dönük kişilikte olması ajansa uyum sağlamasını kolaylaştırıyor.
İletişimin eğlence sektöründe nasıl çalıştığını, markaların ihtiyaçlarına nasıl çözümler sunulduğunu gözlemleyebilir, fikir süreçlerinde ve operasyonda aktif görevler alabilirler.
İletişim, özellikle eğlence sektöründe neredeyse 7/24 yapılsa ve zihinlerimiz 7/24 çalışsa da çalışma saatlerimiz düzenli. : )
jeton@jetoniletisim.com’a özgeçmişlerini, hangi departmanda görev almak istedikleri bilgisiyle gönderebilirler.

 

8. Pure New Medya

Karaköy Meydanı Karaköy Palas No:4, Beyoğlu

Yaz dönemi staj başvurularımız Nisan ayı itibarıyla başlıyor. Staja gelen arkadaşlarımızın bu dönemi bir eğitim süreci olarak değerlendirmelerini bekleyerek minimum iki ay kalmalarının öğrenimleri açısından faydalı olduğunu düşünüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda staj ile başlayıp Pure ailesine katılan arkadaşlarımız oldu. Önümüzdeki dönem de yine staj ile başlayıp aramıza katılabilecek yeni arkadaşlara kapılarımız açık.
Biz spesifik bir okul ya da bölümde okuyor olmalı kriterinden çok, yaptığı işe aşkla şevkle sarılacak, yaptığı işten keyif alacak arkadaşları bekliyoruz. Reklamcılık, Görsel İletişim Tasarımı gibi bölümlerde okumak kişinin adaptasyon hızını da sonrasında aramıza katılma ihtimalini de artıracaktır. Ama başvuranlar illa ilgili bölümlerde öğrenci olsun diye bir sınırlamamız yok.
Stajyer ihtiyaçlarımız sosyal medya, kreatif ve marka yönetimi alanlarında oluyor. Kreatif tarafta özellikle metin yazarlığı için enerji çok önemli. Parlak bir zeka ve yüksek enerji arıyoruz. Kişinin dijital dünyadan ne kadar besleniyor olduğu da bir konu. Dijital kanalları “işine yaradığı kadar” kullanan kişilerden ziyade üreten, algıyı bir yere kanalize etmeyi bilen kişiler tercih ediliyor. 12 yaşındaki çocukların Instagram fenomeni olabildiği bir ortamda siz hala kedi fotoğrafları like’lamakla yetiniyorsanız belki de dijital ajanslar size göre yerler değildir.
Burada gençler, Türkiye’nin önde gelen dijital üreticileri nasıl çalışıyor, bunu gözlemleyebilir. Sonuç odaklı dijital reklamcılığın pratikte ne ifade ettiğini öğrenebilir. Uluslararası ve ulusal çapta büyük pek çok müşterinin iş akışlarının ne şekilde gerçekleştiğini deneyimleyebilir. Biraz da kişiye bağlı bir konu bu aslında.
Çalışma saatlerimiz düzenli: 9:30-18:30
Başvuru için: welcome@pure.com.tr