Hayatım Film: Fırat Gündoğdu

Şubat 2016 sayısında, yönetmen Fırat Gündoğdu “Hayatım Film” köşesinde mesleğiyle ilgili sorularımızı cevapladı.

Fırat GundogduYönetmen olma sebebim:

Bir bilgisayar mühendisi olmamın yanı sıra görsel sanatlara hep ilgi duymuşumdur. Özellikle sinemaya. Küçüklüğümden beri babam beni televizyonun karşısından kaldırmaya çalışır, önünde fazla vakit geçirmememi söylerdi. Bir yerde de haklıydı fakat o ekranda gördüklerim, resimlerden oluşan o anlatım biçimi, o büyülü dünya adeta beni içine çekiyordu. Kazandığım bir kaç kısafilm yarışması ve New York Film Academy’den aldığım burs da hayallerimin mesleğini yapabilmem için arkamdan esen bir rüzgara dönüştü.

İş tanımım vs. gerçekte yaptığım: 

İş tanımım kabaca yönetmen. Gerçekte ise prodüksiyon ve setin ağır işçisi. Kameranın açısı ve lenslerinden, kostümlerin ütüsüne kadar ben sorumluyum.  Setteki tüm detayların üzerinde elim vardır, çalışan diğer insanları orkestra şefi gibi yönlendirmek asıl görevim.

Birlikte çalışmak istediğim markalar/ kampanyalar:

Ne istediğini iyi bilen, farklı bir iş ortaya koymak isteyen ve aynı zamanda yaratıcı ekibe de alçakgönüllülükle güvenecek her markayla çalışmak isterim. Fakat kariyerimin henüz başında olduğum için zorlu markalar sektörde pişmeme yardımcı oluyor. Bu yüzden henüz çok seçici olduğum söylenemez 🙂

Kariyerimle ilgili en büyük hedefim:

Hayatımın bir noktasında NIKE’ın ve/veya ADIDAS’ın global reklamlarından birini çekmek tabi ki de en büyük hedefim olabilir. Ayrıca senaryosunu da yazmış olduğum bir uzun metraj film de çekmeyi çok istiyorum.

Sektörü sevmeme / Sektörden soğumama neden olan etkenler:

Derdi hikaye anlatmak olan biri olarak, çok kısa sürelerde güzel ve yaratıcı hikayeler anlatabilme ihtimalini sevdim ben bu sektörün 🙂

Uzun çalışma saatleri, zamansız gelen çok acil revizyonlar ise sektörün eksileri bence ama düzeltilemez şeyler de değil tabi bunlar. Yeter ki hepimiz elimizi taşın altına sokalım ve planlı-programlı hareket edelim.      

Birlikte çalışmak istediğim ünlü:

 Sadece sinema değil reklam sektöründe de hatırı sayılır bir yeri olan, idolüm Guy Ritchie’yle çalışmak isterim tabii ki! Masasından sütlü çayını eksik etmem. Bir de Erkan Can’la çalışmıştım bir keresinde ve çok keyifli bir iş olmuştu; muhteşem bir insan kendisi. Erkan abiyle bir daha yollarımız kesişsin isterim.

Örnek aldığım kişiler: 

Değişik yönleriyle örnek alınacak birçok yönetmen sayabilirim. Fakat hem senarist hem de yönetmen olarak en çok örnek aldığım ve hayranı olduğum insanlar: Quentin Tarantino, Guy Ritchie, Gaspar Noé ve Jacques Audiard.

 

*Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Şubat 2016 sayısında yayınlandı.