Hayatım Reklam: Burak Mutlu

JR. Kasım sayısında Hayatım Reklam köşemizin sorularını freelance sosyal medya uzmanı Burak Mutlu (24) yanıtladı.

Reklamcı olma sebebim:

Ayakta kalabilmek için birçok meslek grubu olmasının yanında hayatın en serbest hayal dünyasının var olduğu ve üstüne üstlük o hayal dünyasının özgürce yansıtıldığı pek meslek dünyası yoktur. Herkes için geçerli olduğu gibi benim de bu ‘meslek dünyası’ içinde kendime bir rol seçmem gerekiyordu. Sonuç olarak gittim de her şeyi dilim el verdiğince yazabildiğim mesleği seçtim: Reklamcılık! Bazı kısıtlamalar dışında özgürce yazabiliyor ve dilimizi en iyi şekilde kullanarak kendimi yaratıcılığımla ifade edebiliyordum. Ya şair olacaktım ya da reklamcı. Reklamcılığı seçtim.

İş tanımım vs. gerçekte yaptığım:

Metin yazarlığı kökenini tutup dijitalde güzel işler yapmaya çalışıyorum.

“Sen şimdi ne oldun?”, “Sen şimdi ne iş yapıyorsun?” diye sorduklarında; reklamcıyım ben diyorum. “Hıı, bizim de tanıdık var bilmem ne mahallesinde o da reklamcı, birçok kişiye tabela yapıyor bak iş istersen onunla konuşurum!” diye aldığım geri dönüşler… İşte anladınız siz beni. Aslında evet, iş tanımım tam olarak bu: Bir fikri her mecraya yedirebilmek. Daha fazla da dijitalde var olabilmek. Sosyal medya adının hakkını verebilmek.

Birlikte çalışmak istediğim markalar / kampanyalar:

Hayal ettiklerini, yaşadığımız dünyaya yansıtmak isteyen heyecanlı ve yenilikçi markalarla çalışmayı çok isterim. Rolls-Royce gibi güçlü, Adidas gibi etkileşimli ve Apple gibi sattıran markalar mesela. Bir de büyük esnaf için küçük dokunuşlarla etkili iletişim kanalı oluşturmak benim için harika bir kampanya.

Kariyerimle ilgili en büyük hedefim:

Şimdilik su akar yolunu bulur diyelim ama şu da bir köşede dursun: Kulvar 1: Kendi ajansımın küçük dokunuşlarla büyük işler başarması. Tabii ki kendi reklamcılık anlayışımla. Kulvar 2: Taraftarı olduğum kulübün bir parçası olarak kulübün dijital ve sosyal medya departmanında etkin konumda olabilmek.

Sektörü sevmeme / sektörden soğumama neden olan etkenler:

Reklamcılık içten gelen bir meslek olduğu için geçmişten gelen bir bağ var aramızda. Bu yüzdendir ki yaratıcılık ile yazmayı harmanlamak, sektörü sevmek için yeterli. Sektörden soğutacak etkenler varsa bunlara stajyerlerin uzun sürelerce stajyer olarak çalıştırılıp sektörden soğutulmasını örnek verebilirim. Yani soğutandan soğuyorum, sektörden değil.

Birlikte çalışmak istediğim ünlü:

Ata Demirer ile bir dijital kampanya içinde çalışmayı çok isterim. Hatta aynı filmde bile oynayabiliriz. Enerjisinin çok etkili olduğuna inanıyorum. Jake Gyllenhaal ile de muhteşem işler çıkarabiliriz.

Örnek aldığım kişiler:

Dijital reklamcılığın babası benim idolümdür: Alex Bogusky. Bir de reklamcılığı ikna olarak gören William Bernbach.

Şimdiye kadarki en favori çalışmam:

Her gün vücudumuzu yenilediğimiz gibi düşüncelerimizi de kişisel gelişimimizi de yeniliyoruz. Bu yüzden şu an en favori çalışmam şu’dur diyebileceğim çalışmam yok. Bunu 1 sene sonra süslü püslü bir şekilde anlatacağım.