Haydi! Organize olalım

Mutluluğunuz tamamen size özgü olan motivasyonunuzla doğrudan alakalıdır. Peki bunun temelinde yatan nedir? Motivasyon için organize olmak.

Onur Beşen (29)

Elektrik Elektronik Mühendisi

 

 

İngiltere’de yapılan bir çalışma, daha sağlıklı beslenmenin, daha iyi bir fitness hedefinin izlenmesinin ve çok daha fazla üretken olmanın stresin azaltılmasında büyük rol oynadığını kaydetmiştir. Bunun yanı sıra düzenli uyku, stresin azaltılması için organize olunması gereken en önemli konu olarak karşımıza çıkıyor. Farkında olun ya da olmayın, hayatlarımızın neredeyse her yönü daha iyi bir organizasyonla geliştirilebilir. Bunlardan sadece bir kaç tanesi ise şöyle;

Yaşadığınız ortamı düzenleyin

Eviniz en uygun ortamınız olmalı. Öyle değilse, bunu değiştirmek ve alanınızın kontrolünü ele almak için tüm gücünüzle çalışmalısınız. İlk adımda ise, eşyalardan kurtulmakla başlayabilirsiniz. Odanızda ya da evinizde şöyle bir etrafa bakın. İnanın ihtiyacınız olduğundan çok daha fazla eşyaya sahip olduğunuzu göreceksiniz. Bu yüzden en kısa zamanda bunlardan kurtularak hayatınızda yer açmaya başlayabilirsiniz. Evinizdeki ya da odanızdaki dağınıklık hem kendi zihninizle hem de ev içerisinde beraber yaşadığınız insanlarla uyuşmazlık olasılığını artırır. Görsel dağınıklık zihinsel karmaşayı besler, bunu unutmayın! Yatağınızın ve diğer mobilyaların altındaki gizli depolama alanından yararlanın. Altı aydan fazla kullanmadığınız eşyaları depoda saklayın. Eğer bir deponuz yoksa bu eşyaları bağışlayabilir ya da internet üzerinden rahatça satabilirsiniz.

Her çekmecenin belirli bir amaca sahip olduğunu bu yüzden ‘gereksiz eşya çekmecesi’ diye bir şey olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Belgeleri dosyalara ayırarak kağıt dağınıklığını azaltabilirsiniz.

Belki de en önemli sorunlarımızdan bir tanesi olan kabloları görünmez bir şekilde saklayabilir kullanmadıklarımızı ise tamamen hayatımızdan çıkartabiliriz. Anahtarları ve eve gelen zarfları saklamak için tercihen giriş kapısının yakınında uygun bir alan belirleyin. Sabahları kıyafet seçerek zaman kaybetmek yerine, gece yatmadan bu hazırlığı yapmak en başında bahsettiğimiz düzenli uyku organizasyonumuza çok büyük katkıda bulunacaktır.

 

Günlük hayatınızı organize edin

Okul ya da iş alışkanlıklarınızın strese katkıda bulunmasına izin vermeyin. Bazı günler işe ya da okula isteyerek gitmeyebiliyoruz. Bu yüzden sizi işinizden ya da okuldaki kasvetli havadan kurturacak şeylere daha fazla odaklanarak böyle günleri de başarılı geçirmeye bakın. Organizasyon düzeyiniz aynı zamanda iş arkadaşlarınızın ya da okuldaki arkadaşlarınızın mutluluğuyla da ilişkilidir, bu yüzden iyi bir arkadaş olun ve bu ipuçlarını uygulamayı deneyin.

Mail kutunuzdaki mailleri her gün arşivleme yoluna gidin, “Gelen Kutusu”nda ne kadar az mail olursa inanın psikolojik olarak o kadar rahat hissedeceksiniz. Her şeyin yerinde olduğundan emin olarak masanızı sürekli temiz tutun. Pazartesiden cumaya hazırlanarak bunu bir oyun gibi düşünün ve planlar yapın.

Yemeklerinizi organize edin

Yiyecek stres değil, keyif kaynağı olmalıdır. Siz ikincisini hissediyorsanız, bu ipuçlarını deneyin.

Öğünleri önceden planlayın. Eğer zamanınız uygunsa, hızlıca ısıtıp yemek için dondurucunuzu kullanın. Ama bunu yaparken paketlemelerinizi öğünler halinde organize edin.

Paketleme öğle yemeğini daha kolay ve hızlı hale getirmek için meyveler, sebzeler, krakerler, peynir ve organize atıştırmalıkları tercih edin. Hayatınızdan cips ve kızartma gibi yiyecekleri çıkartmaya çalışın. Mümkün olmasa bile en aza indirmeye çalışın. Buzdolabının üzerine bir post-it yerleştirerek alışveriş listesi hazırlayın böylece plansız öğünleriniz için aç kalmamış olursunuz.

Sosyal yaşamınızı organize edin

Sosyal hayatınızı düzenleyerek daha etkili iletişim kurabilirsiniz. Arkadaşlarınız ve ailenizle iletişimizini her zaman en yüksek seviyede tutmaya çalışın. Çünkü sosyal olmak sizi hissetmediğiniz kadar daha mutlu edecektir. Stresi hayatımızdan çıkarmanın en doğru yollarından bir tanesi de bunu etrafınızla paylaşarak stres seviyesinin düşmesini görmektir. Bunu yaparken şikayet ederek ya da suçlayarak değil sadece paylaşmak için yaptığınızı unutmayın.

Telefonunuzu uçak modunda daha hızlı şarj edebilirsiniz, böylece daha az süre ulaşılamaz olursunuz. Maillerinize ve WhatsApp konuşmalarınıza her zaman zamanında cevap verin. Bu sizi her zaman ulaşılabilir kılacaktır, ki arkadaşlarınız arasında çok daha aktif olduğunuzu göstermiş olursunuz. Az konuştuğunuz arkadaşlarınızla iletişimi kopartmamak için telefonunuza belli periyotlarla hatırlatıcılar kurun ve bunlara uyarak aramaları yapın. Belki ilk zamanlar değil ama zamanla eskisinden çok daha iyi hissetmeye başladığınızı göreceksiniz. Duvarınıza “hedeflerinizi” yapıştırın ve bitirdiğiniz hedeflerinizi kesinlikle duvarınızda kaldırmayın sadece tamamladığınızı gösterir bir işaret koyun. Böyle yapmak size diğer hedefleriniz için bir parça da olsa motivasyon sağlayacaktır.

Sosyal medya hesaplarınızı temizleyin. Sevmediğiniz fotoğrafları silin ve zaman akışınızı güncel ilgi alanlarınıza uygun şekilde güncelleyin. Sosyalleşmek için yemek saatlerini kullanın ve kesinlikle yalnız yemek yememeye çalışın.

Bu küçük noktalarla başlayarak hayatınızı eskisinden çok daha mutlu ve stresten uzak yaşamaya başlayabilirsiniz. Hayatın her alanında organize olmak, sizin düşünme şeklinizi de çok daha üretken hale getirecektir. Şimdi siz de biraz olsun stresi hayatınızdan uzak tutmak için bunun gibi iyileştirmeleri hayatınıza uygulayın, göreceksiniz başladığınız andan itibaren bunun gibi bir sürü noktayı siz kendi hayatınızda bulup onu en iyi şekilde organize edebileceksiniz. Motivasyonunuzu kaybetmeyin.

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign’in 39. sayısında yayımlandı.