ICAF’da albüm kapakları sergisi

İstanbul Comics and Art Festival (İCAF), kamusal alan enstalasyonları, çizgi roman ve illüstrasyon stand ve sergileri, canlı graffiti çalışmaları, katılıma açık atölyeleri, sanatçı katılımlı seminerleri, söyleşileri, şehre ve hayata ilişkin çizgi dünyası ve farklı sanat disiplinleri üzerinden yaratıcı deneyim alanlarıyla İstanbul‘un en renkli açık hava festivali. Bu yıl uluslararası katılımla “kimlik“ temasıyla düzenlenen İstanbul Comics and Art Festival‘de kadın kimliğine özel bir yer veriliyor. Festivalin tüm etkinlikleri kimlik teması üzerinden kurgulanıyor.

7-8-9 Eylül’de Club Quartier Moda‘da gerçekleşecek festival programları arasında Albüm Kapakları Sergisi de bulunuyor. Sergi yaklaşık 80 adet yerli müzik grubunun illüstrasyon ile üretilmiş albüm kapaklarının arşivinden oluşuyor. Sergi kapsamında underground müzik dünyasından isimler, çizimler ile bir araya geliyor.

Sergide üç yerli müzik grubunun daha önce yayınlanmamış birer parçası için albüm kapağı tasarımının gerçekleştirileceği bir atölye de bulunuyor. Üç gün boyunca üç farklı grupla devam edecek atölyenin moderatörleri ise In Hoodies grubundan Murat Kılıkçıer ve sanatçı Merve Şendil. Ortaya çıkan tasarımlar festival sonrasında Kadıköy’de bir mekanda sergilenecek. Aynı zamanda albüm kapaklarının ICAF Special Edition olarak plak formatında basımı da düşünülüyor.

Üretilen tüm albüm kapakları herhangi bir seçkiye uğramadan sergilenip basılacak. Burada ICAF’ın amacı, amatör ve profesyonel çizerlerin bir arada, bir hiyerarşi gözetmeksizin görünür kılıyor olmak ve disiplinlerarası çalışmalara odaklanarak işitsel ve görsel yaratım süreçlerini görünür kılıyor olmak.

Sergiye katılacak isimlerden bazılarıysa şöyle; Grup Ses – Bora Başkan, Ağaçkakan – Esk Reyn, Kes – Big Baboli, Bam Bam Bam – Mertkan Akçalı, Eskiz – Sedat Girgin, İskeletor – Memo Kösemen.