Keşke Ben Yapsaydım: Gizem Oktay

Bu ay Keşke Ben Yapsaydım diyerek kendisinde ayrı bir yeri olan reklam filmini anlatan isim YouthWorks’ün Art Direktörü Gizem Oktay (28) oldu.

İyi prodüksiyon, yüksek bütçeler, harika sanat ve yapım ile çok çok iyi işlerin çıkacağını zaten hali hazırda biliyoruz; ya da toplumsal bir derdi ele alan işler bir şekilde duyarlı zümrelerce hep fark edilir oluyor. Bunların dışında kalan iyi işlerin her zaman takdir edilmesi gerektiğini düşünüyorum ancak bazı işleri izliyorsun ve izler izlemez, içinde ise farklı gezegenlerden birilerinin elinin değdiğini hemen anlıyorsun. Tam da “Kim ya bu uzaylı?” diye diğer işlerine de bakıyorsun ki her işte ayrı bir yaratıcılık ve düşünme şeklinin yönlendirdiği inanılmaz bir hayal gücü var. Michel Bey’in Instagram hesabı bile bi’ harika. Benim için hayali kurulan bir kreatif direktör imajıdır kendisi. Bu sebeple “Keşke ben yapsaydım”dan daha çok, iyi ki o yaptı diyeceğim bir yönetmen.

Müzisyen bir anne ve ressam bir babaya sahip şanlı bir birey kendisi.

Müzikle ilgilenmesinden mütevellit, ritim ile görselliği harika kombinliyor. Björk’ün klipleri, Massive Attack, Chemical Brothers, White Stripes derken; Adidas, Coca Cola, Nike reklam filmlerini çektikten sonra uzun metraj filmlere geçiş yapıyor, ardından Eternal Sunshine of The Spotless Mind’da fantastik öğeleri romantik komedi gibi bir türe ustalıkla yerleştirebiliyor ve Science of Sleep’de yalnızca sanat yönetimi ile de izlenebilir bir film yapılabileceğini gösteriyor.

Levi’s – Watch Pocket filmi de tüm zamanların en çok ödül alan reklam filmi oluyor. Michel Gondry’nin markanın bilinirliğini öne çıkarma gibi bir kaygısı yoktu tabii ki. Markanın bilinirlikten öte tercih edilme kaygısı vardı. Filmde genç, çekici bir erkeğin Levi’s giymesi ve her şeyi onun gözünden görmemiz bence hedef kitle ile harika bir özdeşlik kuruyor. Hiç diyalog olmadan, sadece harika görsellikle; monokrom çekimlerin tehlikeli, ilgi çekici ve kendine güvenen tavrı, o zamanın reklam stereotipi olmamasından dolayı Michel, bakış açısı farkıyla diğer reklam filmlerinden ayrışıyor. Marka tüketiciye; özgüven, havalılık ve çekicilik vadediyor, aslında kendisi kendini ve işlerini çok iyi özetliyor:

“Yönetmeye başlamadan önce, gösterişli reklamlardan ve videolardan hep nefret ettim. Tipik olanı takip etmedim ve insanlara modaya uymalarını önermedim. Her zaman, insanların benim işlerimi izlediklerinde kendilerini iyi hissetmelerini hedefledim.” – M. Gondry

Künye
Marka: Levi’s
Yönetmen: Michel Gondry
Kampanya: Watch Pocket
Yayın: 1994

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign’in 37. sayısında yayımlandı.