Keşke Ben Yapsaydım: Ulaş Bayhan

Bu ay Keşke Ben Yapsaydım diyerek kendisinde ayrı bir yeri olan reklam filmini anlatan isim freelance metin yazarı Ulaş Bayhan (28) oldu.

 

Heineken’in Superheroes işinden Mr. W’ye, Mercedes Sorry’den Coca Cola Zero için hazırlanan James Bond viraline kadar çok fazla iş var “keşke ben yapsaydım” dediğim ama bu saydıklarım bir yana Nike’ın “Take It To The Next Level” işi bir yana.

Sektöre girdiğim ilk günden beri hikayesi olan her işi hayranlıkla izliyorum. İşte bu reklam da onlardan biri; müzik seçimi güzel, aksiyonu bol ve hikayesi var. Nike’ın 2008 Avrupa Şampiyonası için yaptığı üç dakikalık bu muhteşem filmi her izlediğimde “bu işi kesinlikle ben yapmalıydım” diyorum. GoPro’nun henüz hayatımıza çok fazla dahil olmadığı ve FPS’ye (birinci şahıs kamerası) yalnızca oynadığımız bilgisayar oyunlarından alışık olduğumuz bir dönemde ortaya çıkan bu reklam, daha ilk saniyeden izleyiciyi içine çekmeyi başarıyor. Olabildiğince doğal, mesaj kaygısı yok ve reklamın kahramanı direkt olarak izleyicinin ta kendisi. Tabii reklam filminin yönetmenlik koltuğunda oturan Guy Ritchie’nin katkısını da unutmamak gerek.

Amatör ligde futbol oynayan bir futbolcunun, profesyonelliğe ve dünya yıldızı olma yolundaki adımlarına şahit olduğumuz reklam filminde ayrıca dönemin yıldız futbolcularından Ronaldinho, Ibrahimovic, Van Nistelrooy ve Cristiano Ronaldo’yu da görüyoruz.

Dipnot olarak bu işi yapan ajans 72andSunny’nin diğer işlerine de göz atmakta yarar var. Yaptıkları işlerin hemen hemen hepsinde bu işteki gibi özgün ve farklılar.

Künye

Marka: Nike
Ajans: 72andSunny Los Angeles
Kampanya: Take It To The Next Level
Yayın: 2009