Kişisel bakım uygulamaları değer kazanıyor

Milenyum kuşağı kişisel bakımıyla çok ilgili ve bu ilgi kişisel bakım uygulamaları üreten şirketlerin büyümesini hızlandırıyor. Uygulama pazarlarının verilerini inceleyen firmalara göre bu kategori şu anda büyüme gösteriyor. Sensor Tower’a göre 2018’in ilk çeyreğinde en çok kazanan 10 kişisel bakım uygulaması sadece Amerika’da 15 milyon, dünya çapında ise 27 milyon dolar kazanmışlar.

Kişisel bakım tabii ki şimdi icat edilmedi ama şu anki kuşaklardan önce neden bu kadar yaygın olmadığını tam olarak kestiremiyoruz: belki kişisel bakım için daha fazla zamanımız var veya gelişen teknoloji sayesinde kişisel bakım kolaylaştı. Ama şu belli; endüstri fazlasıyla büyüyor ve büyümeye devam edecek gibi duruyor. Pew Research Center’a göre milenyum kuşağı kendinden önce gelen kuşaklara nazaran kişisel bakıma ve kişisel gelişime daha fazla bağlılık gösteriyor. Egzersiz programları, diet programları, yaşam koçluğu, terapi ve kişisel sağlığı arttırmak için kullanılan uygulamalar şimdiki kuşağın vazgeçilmezleri arasında.

Peki neden önceki kuşaklarla aralarında böyle bir açıklık var? Bir araştırmaya göre sebep internetin varlığı. Bilgiye ulaşım kolaylaştıkça insanlar kendilerine nasıl bakacaklarını öğrenebilir olmuşlar. Şirketler de oluşan marketi fark edip uygulamaları piyasaya sürmüşler. Kişilerin farkındalığının artması marketin de büyümesinde rol oynamış.

Kaynak: TechCrunch