Mayıs’tan Haziran’a İstanbul

Aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz…

Sena Hayta (27)

Metin Yazarı, The Others

 

 

Okumaya başlarken kulaklarınızda çınladı değil mi? Ulaşılmamanın ve ulaşılamamamın kimi zaman rahatsız eden kimi zaman ferahlatan kimi zaman da kaygılandıran garip hissi. Uzaklaşmak ve uzaklara gitmek kimi zaman çok cezbedici değil mi? Farkındayız, ancak asla geri sarılmayan bu kaset çalar şehirde olduğumuz sürece, ayaklar hep bir şeylere ritim uydurmak zorunda. Tatil planları yapmaya başlarken ansızın gelen yağmurlar kış hüzünlerinizi geri getiriyor. Ha gayret, bu sınavların başı da değil sonu da, siz nefes almaya bakın! Yaklaşan festivallerin “early bird” biletleri cevapsız kalmasın. Asla durmayan bu tempoyu tatil rehavetine kaptırmayın. Yazlık şehirlerin cazibeli ve bir o kadar da pahalı esintisine pabuç bırakmayın. Taksim’i, Kadıköy’ü, yakınlardaki sahilleri terk etmeyin.

Sezonu açtık

Açın şu mekanların üstünü artık, değil mi! Açık hava performans özlemimiz bitti bitecek, Kilyos beach’lerinden, Taksim teraslarından ilk haberler gelmeye başladı. Mentha, Mayıs başında yaptığı açılışın ardından, yeni isimlere aç teras severlere taze etkinlik haberlerini yakında verecektir. Kilyos’un saf tekno esintili mekanı KAFES, geçen ay zaten açılışını yapmıştı. Bu ay da 10 Haziran’da Hollandalı ikili Cubicolor ile teknonun duygusal yönünü dalga sesleri ile beraber bizlere bahşedecek. Bizim jenerasyon için Kilyos’un ilk göz ağrısı Suma ise 3 Haziran’da açılış yapacağını duyurarak mini bir teaser yaptı, ilk isimler heyecanla bekleniyor! Bunlar dışında Türkiye’de son yılların en başarılı festivallerinden biri olan Chill-Out Festival 20-21 Mayıs’ta Life Park’ta kaldığı yerden, geçen seneden damağımızda kalan tat ile devam ediyor. Line-up’ıyla her sene birçok tarzda müzik dinleyen insanı sevindiren festival, beni de L’imperatrice, Satori ve Moscoman isimleri ile şimdiden etkisi altına almış durumda.

Kadehle son vapur <3 ben

Meyhanedeyiz.biz ile pekişen haftalık, aylık rakı sofrası anılarımız, canlanan eskilerimiz, dertleşen gözlerimiz, gülen yanaklarımız, halimizden anlayan en sevdiklerimiz… Mayıs ayında 2 gün üst üste İstanbul’un güzel iki köşesinden rakı festivali haberleri yükseliyor. 18 Mayıs Perşembe günü Bahçeköy’de yer alan Event Garden’da gerçekleşecek Anasonlu Balık Festivali, ormanın derinliklerinden kalbimize seslenecek. Unutulmaz şarkılar kulakları, vazgeçilmez rakı balık mezeleri masaları dolduracak. Hemen ertesi gün 19 Mayıs’ta ise bu sefer denizin ortasından inleyen nağmeler bizleri çağırıyor. Eğer hayatınızda hiç elinizde kadeh ile son vapura yetişmediyseniz, ada ritüelini eksik yaşamışsınız demektir. Büyükada’da gerçekleşecek Rakı Balık Festivali ise biraz daha Yunan esintisi taşırken edebiyat şiirle sofralarda dolaştırıyor. Rakı içmek daha sakin, daha küçük masalarda, daha az kişiyle yapılır derseniz geçen ay keşfettiğim, Büyük Parmakkapı’nın ilk sokağında köşedeki terası kapatmış olan Aret’in Yeri küçük paylaşımlı tabaklar, büyük dertler için birebir.

Bir acayip festivaller…

Hep müziğin, yemeğin, sinemanın festivali olacak değil ya! Su tabancasının geri kalır yanı mı var canım? Caddebostan’ın gelenekselleşen Su Savaşı Festivali, tamamen ücretsiz, tamamen ıslak ve asla “waterproof” değil. Çocuklar gibi eğlenmek hatta çocuklarla beraber yeniden geçmişe dönmek için balon, şişe, tabanca ne varsa toplayın sahile gelin. 21 Mayıs Caddebostan semalarında çok sulu geçecek. Kilyos’a hep geceden gidiyorduk şimdi ise gündüzden gideceğiz. 3-4 Haziran’da gerçekleşecek İstanbul İkinci El Festivali, Kilyos Yeşil Çiftlik Restoran’da iki gün boyunca “Atma Değerlendir Doğaya Katkıya Bulun” projesi kapsamında eskileri yeni sahipleriyle buluşturacak. Bomonti, Dolapdere demeden gezen koleksiyonerlerin ilgisini çekebilecek bu aktivite keyifli geçeceğe benziyor.

Bu GIF’lerin bir anlamı olmalı

Birbirini tekrar eden günler, anları sonsuz yapan GIF’ler ve bitmek bilmeyen Instagram “scroll down”ları derken sonunda halimizden anlayan bir kafe açıldı. Sadece telefonuna bakan bizlerden sıkılan bir grup insan buna bir çözüm bulmak adına Moda’da yer alan Loop Cafe’yi açmış anlaşılan. Altın varaklı çerçevelere loop’a alınmış görüntüler entegre edilmiş kafede, ister istemez duvarlara hayran kalarak o kafayı telefondan kaldıracaksınız. Yemekleri, kahveleri ve kedileriyle klasik, duvarlarıyla fantastik Loop Cafe’yi bir Pazar ziyaret etmekte fayda var.

İzle ve gör

Geçen senelerde Akbank Sanat’ın da içinde olduğu farklı kuruluş ve vakıflar İskandinav sinemasını bizlerle buluşturmuştu. Mavi ağırlıklı sinema perdesi, görsel olarak soğuk ama duygusal olarak iç ısıtan birçok eser Akbank Sanat Nordik Film Günleri ile 4-27 Mayıs arası seyircilerle yeniden beraber. İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka sinemasından yapılan ikişer seçkiyle 8 film Akbank Sanat’ta gösterimde. Geçtiğimiz Ocak ayında kaybettiğimiz John Berger’ın Görme Biçimleri kitabı ile yaptığı görsel kültür eleştirisinden hareketle oluşturulan Görme Biçimleri sergisi 2 Haziran- 13 Ağustos arası Arter’de. Bu kutsal kitabın resim, fotoğraf, heykeller ve videolar ile farklı sanatçılar aracılığı ile vuku bulmuş halini incelemeyi bir saygı duruşu olarak görüyorum ve herkese tavsiye ediyorum.

Gönül ister ki başka şehirler, başka ülkeler keşfedelim ama kendi yağımızda kavrulmak da bir haftalık tatillerde azıcık bronzlaşmak da çok işe yarayacak, emin olabilirsiniz. Onun dışında parklarda yuvarlanma, hafta sonları yukardaki etkinliklere uğrama, gündüzleri ise sosyal medyada basılan tatil fotoğraflarına bakma konusunda size başarılar dilerim. Hadi hayırlı “out of office”ler.

Bu yazı ilk olarak JR by Campaign Mayıs 2017 sayısında yayımlanmıştır.

No comments yet! You be the first to comment.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir