NASA, 17 yaşındaki Alyssa Carson’ı astronot olması için eğitiyor.

Alyssa Carson birçoğumuzun çocukluk hayalini yaşıyor: NASA onu Mars’a gidecek ilk insanlardan olması için astronot olarak yetiştiriyor.

2033’te yapılması planlanan ilk insanlı Mars görevi için şimdiden astronot yetiştiriliyor. Bu astronotlar arasında 17 yaşındaki Alyssa Carson da var. Carson küçüklüğünden beri astronutluk hayalinden vazgeçmeyip, sürekli bu uğraş içerisinde ilerlemiş.

Advanced Space Academy’den mezun olan en genç insan olma onurunu taşıyan Carson’ın bu alanda birçok başarısı var. Carson, ABD, Kanada ve Türkiyede’ki NASA Uzay Kamp’larının üçünü de tamamlayan ilk insan olma onurunu da taşıyor. Ayrıca NASA’nın ABD’deki 14 ziyaret noktasını gezerek NASA Pasaport Programı’nı tamamlayan ilk ve tek kişi.

2013’ün Ocak ayında NASA TV’nin MER 10 paneline davet edilen Carson daha sonradan Mars’da bir insan yerleşkesi kurmak amacıyla 2033’te gerçekleştirilecek görev için yedi elçiden biri olarak seçildi. 2016’da Advanced Possum Academy’i bitiren Carson uzaya gitme sertifikası taşıyan en genç insan olma ünvanına da sahip.

Bunları yaparken bir yandan da dört farklı dilde-İngilizce, Çince, Fransızca ve İspanyolca- normal eğitimini de devam ettirien Carson, yaşadığı en büyük zorluğun zaman olduğunu söylüyor.

“En büyük [zorluk] ise zaman ve bunları aynı zamanda liseye giderken yapmam. Genç bir yaşta bu eğitimlere girmem benim için bazı şeyleri zorlaştıracak ama şimdiye kadar her şey harikaydı.”

Kaynak: BoredPanda