Oyun şirketlerinin çalışanlarına verdikleri hizmet ödülleri bir değişik

Her şirket kendi içlerinde uzun süre barındırdıkları çalışanlarını ödüllendirmek ister, video oyunu şirketleri de buna dahil. Ama oyun şirketlerinin çalışanlarına verdikleri hizmet ödülleri biraz daha farklı oluyor.

Diğer her endüstri gibi uzun yıllar boyu hizmet eden çalışanların değeri şirketlerin gözünde ayrıdır, çünkü onlar sadece bir çalışan değil şirketin gündelik yaşamını belirleyen kişiler olmuşlardır. Video oyunu endüstrisi de çalışanlarına onların değerini bildiklerini göstermek için ‘hizmet ödülü’ adı altında onlara normalden biraz uzak ödüller veriyorlar. Örnek vermek gerekirse:

Bioware

Plaketler ne kadar parlak ve güzel olsalarda, sevdiğiniz ve büyük ihtimalle üzerinde çalıştığınız karakterlerin heykelcikleri kadar değerli olamazlar. Evet, Bioware çalışanlarına çeşitli oyunlarından seçtikleri karakterlerin heykelciklerini veriyorlar.

Şirkette 5 yıl geçiren çalışanlara Dragon Age serisinden ‘Varric’ heykelciği veriliyor:

10 yıl çalıştılar ise Mass Effect serisinden Urdnot Wrex:

Eğer 15 yıl çalıştılar ise de yine Mass Effect serisinden Komutan Shepard’a (kadın versiyonu) sahip oluyorlar:

Ve son olarak da eğer şirket bünyesinde 20 yıl geçirdilerse çalışanlara Dragon Age serisinden bir ejderha heykelciği hediye ediliyor:

Blizzard

Blizzard ödül konusunda biraz daha çeşitlilik sağlamış ve çalışanlarının, eğer isterlerse, günlük hayatta kullanabilecekleri ödüller hazırlamışlar

Şirkette 2 yıl geçiren çalışanlar Blizzard’a özel büyük bira bardaklarına sahip oluyorlar:

5 yıl geçirenlere bir kılıç hediye ediliyor:

10 geçiren çalışanlara ise kılıçları ile beraber kullansınlar diye kalkan hediye ediliyor:

15 yıllık bir hizmet ödülü olarak çalışanlara gururla takabilecekleri özel yüzükler hediye ediliyor:

Ve son olarak da, eğer şirkette 20 yıl geçirdiyseniz Blizzard size bir kask hediye ediyor:

Şimdi buraya kadar her şey güzel ama ne yazık ki setiniz daha tamamlanmış değil, çünkü Blizzard daha 25’inci yılını kutlamadı. Ama 25’inci yıl ödülünün de diğerleri kadar güzel olacağına eminim.

Sony

Sony tamamıyla bir video oyunu şirketi olmasa da bahsi hakediyor. Diğer şirketlerden farklı bir yol takip eden Sony çalışanları için hediyelerden daha çok onları eğlendirmeyi tercih ediyor. Uzun süreli çalışanlarını 5 yıldızlı otellerde ağırlayan ve onlara çeşitli lüksleri yaşatan şirket, uzun süreli çalışanlarına materyalistik bir hediyeden daha çok bir deneyim yaşatmayı tercih ediyor.

Kaynak:GameByte