Sadece ateşe verince okunan Fahrenheit 451 kitabı

Hollanda’daki Jan van Eyck Academie sanat okuluna bağlı Charles Nypels Laboratuvarı, Ray Bradbury’nin Fahrenheit 451 kitabının ısıya duyarlı baskısını yarattı.

Grafik tasarım kolektifi Super Terrain iş birliğiyle geliştirilen baskının içindeki siyah is renkli sayfalardaki kelimeler sadece yüksek ısıya maruz kalınca ortaya çıkıyor.

Kitabın konusunu bilen bilir; Amerikalı yazar Ray Bradbury’nin 1953 yılında yayınlanan Fahrenheit 451 kitabının hikayesi, tüm kitapların yasaklandığı ve bunun için görevlendirilmiş itfaiyeciler tarafından toplanarak ateşe verildiği distopik bir dünyada geçiyor.

Charles Nypels Laboratuvarı da hazırladıkları özel basım için kitabın hikayesinin yanı sıra isminden de ilham almışlar: Fahrenheit 451 – kağıdın alev aldığı sıcaklık. Kitabın yaratıcıları, Instagram sayfalarında hazırladıkları bu ateşe dayanıklı icadın nasıl çalıştığını görebileceğimiz bir video yayınladılar. Bunun yanında da, yorumlarda yakın bir zamanda kitabı üretmeye başlamayı planladıklarından bahsettiler.